Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Boj o dítě se protáhl u pražských soudů na tři roky

Už téměř tři roky se u pražských soudů přetahuje otec o svou vlastní pětiletou dceru s rodiči její matky, která zemřela. Za průtahy v řízení se přitom Obvodní soud pro Prahu 1 muži už před rokem a půl oficiálně omlouval. O dívce, která by měla za rok nastoupit do školy, přesto dodnes nerozhodl.

Foto: Profimedia.cz
Boj o dítě se protáhl u pražských soudů na tři roky

Stanislav Pružinec není ve svých 61 letech úplně typickým tatínkem pětiletého dítěte. Dceru Natálku přivedl na svět se svou přítelkyní v září 2005 po zhruba roční známosti.

Přestože ani vztah mezi panem Pružincem a matkou Natálky nebyl vždy bezproblémový (v roce 2006 ho přítelkyně zažalovala o určení otcovství a výživné, které pak pravidelně platil), po smrti matky se o dceru okamžitě přihlásil.

„Své dcery se nikdy nevzdám,“ říká vystudovaný inženýr a donedávna učitel cizích jazyků na střední škole.

Matka tehdy dvouleté Natálky zemřela na rakovinu v pouhých 45 letech v lednu 2008. Před smrtí měla projevit přání, aby všechny tři děti zůstaly pohromadě. Téměř dvacetiletý syn, osmnáctiletá dcera a pětiletá Natálka tak bydlí u své babičky (66) a dědečka (77).

Pružinec se těsně po smrti přítelkyně dohodl s prarodiči, že Natálka zůstane první měsíc u nich, už v únoru ale uzavřeli dohodu s přesně stanoveným rozvrhem, podle kterého si na část týdne dceru bral k sobě. Dohoda však vzala brzy za své, vztahy v obou rodinách se zhoršily a otec i prarodiče na jaře 2008 požádali soud o svěření dívky do péče.

Prarodiče nechtějí věc veřejně komentovat. „Já bych to nechala soudu,“ sdělila Právu babička Natálky.

Soudy mají dost času

Jenže právě soudy se k citlivé rodinné při staví víc než blahovolně. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Kryštof Janek nejprve v květnu 2008 svěřil dívku do výchovy prarodičů.

Květnový rozsudek byl Pružincovi doručen až v srpnu, a přestože se okamžitě odvolal, až do června následujícího roku se – kromě stále ostřejších tahanic o půjčování dcery – nedělo nic.

Teprve 8. června 2009 obdržel otec omluvný dopis podepsaný místopředsedou Obvodního soudu pro Prahu 1 Michalem Výtiskem.
„Za vzniklé průtahy a s tím související nepříjemnosti se vám omlouvám,“ uvedl v něm Výtisk s tím, že průtahy byly „způsobeny nečinností soudce Janka, který již na funkci soudce pod tlakem v prosinci 2008 provedené kontroly rezignoval“.

Odvolacímu Městskému soudu v Praze stačily na zrušení Jankova rozsudku pouhé dva měsíce, senát Vladimíry Kosovcové už v srpnu věc vrátil obvodnímu soudu k novému řízení. U něj leží případ dodnes, poslední stání se konala v březnu a květnu 2010, teprve nedávno absolvoval otec pohovory se znalci.

V průběhu soudní pře nastoupil Pružinec do důchodu a je tak schopen se dceři věnovat na plný úvazek. Jako bývalý příslušník armády má navíc díky součtu starobního důchodu spolu s výsluhovým příplatkem velmi slušný příjem.
Pro dívku plánuje školu s rozšířenou výukou jazyků a ani jeho požadavky vůči druhé straně sporu se přitom nezdají přehnané.

„Na první rok navrhuji střídavou péči moji a prarodičů, aby přechod pro Natálku nebyl příliš rychlý. Alespoň než půjde do školy. Pak bych ji chtěl do stálé péče,“ dodal otec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků