Hlavní obsah
Jiřina Bohdalová (na snímku z února 2019) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Bohdalová žaluje Komerční banku kvůli padělaným obrazům

Herečka Jiřina Bohdalová zažalovala Komerční banku (KB) kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek Radiožurnál. U civilního soudu se dožaduje milionů investovaných do falzifikátů, které nabízel VIP klientům banky její někdejší privátní bankéř Radek Pokluda. Banka ale odpovědnost odmítá a od svého někdejšího zaměstnance se distancovala.

Jiřina Bohdalová (na snímku z února 2019) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Bohdalová žaluje Komerční banku kvůli padělaným obrazům

Žalobou se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, roli Pokludy prověřuje i policie.

Bohdalová přišla kvůli falešným obrazům o několik milionů korun, uvedl její právní zástupce Michal Morawski. „V současné době je to okolo pěti milionů. Odpovídá to hodnotě, o kterou žalujeme Komerční banku,” řekl Radiožurnálu.

Obrazy měly ve skutečnosti pocházet od překupníka obrazů Jaroslava Fröhlicha, kterého kvůli tomu státní zástupce obžaloval z podvodu. Spolu se svou ženou Evou měl obchodovat s falzy uměleckých děl třeba Josefa Čapka, Josefa Lady, Emila Filly, Václava Špály nebo Jana Zrzavého.

Detektivové jsou přesvědčeni o tom, že díla pro Fröhlicha maloval od 90. let do roku 2006 malíř a restaurátor Alexandr Hanel. Ten ale pak utekl na Kanárské ostrovy, a tak padělky Fröhlich získával podle obžaloby od jiných padělatelů, po nich ale police stále pátrá.

Obrazy prodával jménem banky a v jejích prostorách

Civilní žaloba se podle Morawskiho opírá zejména o fakt, že Pokluda falešné obrazy významných českých autorů prodával jménem samotné banky a přímo v jejích prostorách.

„Své klienty vlastně uváděl v omyl, že se jedná o obrazy z propadlých zástav Komerční banky, a tím vyvolal v klientech předpoklad, že jsou to kvalitní prověřené obrazy, že to nejsou žádné padělky,” vysvětlil Morawski.

Jiřina Bohdalová a Radek Pokluda na snímku z roku 2013

Foto: Profimedia.cz

Podle něj by herečka miliony korun do umění neinvestovala, pokud by nebyla přesvědčená, že jde o oficiální akci banky.

Podobnou žalobu na banku podle právníka podali i někteří další Pokludovi klienti. Mezi podvedenými byl například režisér Ivan Zachariáš.

Banka odpovědnost odmítá

Komerční banka odpovědnost dlouhodobě odmítá. „Na pozici Komerční banky se nic nemění. Trváme na tom, že šlo o soukromou aktivitu pana Pokludy, za kterou banka není odpovědná,” sdělil mluvčí banky Pavel Zúbek.

Rolí Pokludy se zabývá také policie. „Už dvakrát ho vyvinila s tím, že o padělcích nevěděl. Zástupci poškozených proti tomu podali opakovaně stížnost, o které má aktuálně rozhodovat pražské městské státní zastupitelství,” uvedl Radiožurnál.

Sám Pokluda je přitom podle rozhlasu už delší dobu nezvěstný. Když zjistil, že se o obrazy zajímá policie, zmizel do zahraničí. Podle dostupných informací pobývá na Fidži. U Krajského soudu v Praze se mezitím koná hlavní líčení s trojicí údajných organizátorů celého systému prodeje padělků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků