Hlavní obsah
31. Mistrovství ČR 2010 v billiard-hockey (šprtci) v Ostravě Foto: Tomáš Vítámvás

Bezdomovec po osvobozujícím rozsudku poděkoval

"Mockrát děkuji," uklonil se v pátek sedmapadesátiletý Slovák Imrich Kroka směrem k soudkyni Naděždě Bittnerové, která ho zprostila obžaloby z trestného činu vraždy a dalšího pokusu o ní. Senát středočeského krajského soud odůvodnil osvobozující verdikt tím, že nebylo prokázáno, že skutek spáchal právě obžalovaný.

31. Mistrovství ČR 2010 v billiard-hockey (šprtci) v Ostravě Foto: Tomáš Vítámvás
Bezdomovec po osvobozujícím rozsudku poděkoval

Loni v květnu nalezla policie v berounské teplovodní šachtě jednoho ubodaného muže a druhého vážně zraněného. Další dva bezdomovci spali v bezprostřední blízkosti. Jeden z nich, invalidní Emil Kratochvíli vypověděl, že slyšel Kroku, jak zaútočil proti oběma mužům.

"Celou dobu jsem spal, o ničem nevím," tvrdil Slovák romského původu, který má problémy s nedoslýchavostí. Policie mu však neuvěřila a muž byl obviněn a následně i obžalován z dvou činů.

Žalobce žádá 12 let

"Na matraci obžalovaného a také na stěně nad ní byla nalezena krevní stopa. Není také možné, aby se Kroka neprobudil," přihodil dnes v soudní síni důkazy proti Romovi žalobce Tomáš Milec. Připomněl rovněž znalecký posudek psychologů. "Jedná se o dráždivou osobu s oslabenými brzdícími mechanismy. Jeho agresivitu zvyšuje podnapilý stav." Milec navrhl potrestat muže zhruba dvanáctiletým žalářem.

Advokát Kroky se ohradil. "Žádným z provedených důkazů nebyla spolehlivě dokázána vina mého klienta. On je usvědčován výpovědí svědka, která je však nevěrohodná. Jeho vnímání totiž bylo ovlivněno požitým alkoholem," uvedl a dodal, že je nepochopitelné, že by jeho mandant spáchal trestný čin a pak na místě spokojeně usnul.

Případ posoudí vrchní soud

Soudkyně Bittnerová dala v závěru hlavního líčení právníkovi za pravdu. "Na výpovědi svědka, který nejenže byl v době činu opilý, ale také popisoval událost v rozporu s dalším šetřením, nelze postavit závěr o vině obžalovaného. Imrich Kroka se zprošťuje obžaloby," řekla.

Případ vraždy mezi bezdomovci bude ještě posuzovat pražský vrchní soud, neboť státní zástupce se na místě odvolal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků