Hlavní obsah
 

Bartík se musí omluvit Zemanovi za slova o rakovině a zaplatit mu 250 tisíc korun

Písemnou omluva a 250 tisíc korun jako satisfakci musí zaplatit bývalý radní Brna - střed Svatopluk Bartík (za Žít Brno) za porušení práva na ochranu osobnosti. To je verdikt Městského soudu v Brně ve vleklém sporu, který se zabýval Bartíkovým výrokem z konce roku 2017. Bartík tehdy před lednovými volbami prezidenta napsal na sociální síť Facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života.

 
Bartík se musí omluvit Zemanovi za slova o rakovině a zaplatit mu 250 tisíc korun

Žalobu soud obdržel v listopadu 2017, řešit ji začal v září 2019, kdy jednání skončilo neúspěšným pokusem o smír. Bartík později tvrzení o Zemanově zdraví z webu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu na Zemana ani na sebe.

Kancelář prezidenta požadovala prostřednictvím advokáta Marka Nespaly jako satisfakci pět milionů korun a písemnou omluvu. „Žalovaný neprokázal, že si ověřil pravdivost informací a soud vyšel z toho, že žádné ověřené informace neměl,“ uvedl ve zdůvodnění rozsudku mimo jiné soudce Radek Malenovský. Rozsudek není pravomocný.

Právní zástupce Miloše Zemana Marek Nespala oznámení označil za předem připravený projekt politického podnikatele a marketéra. „Pokud by tento projekt panu žalovanému vyšel, jistě by stoupla jeho hodnota na politickém trhu a připsal by si rovněž politické body,“ uvedl na adresu Bártíka Nespala s tím, že informace byla zveřejněna s rozmyslem a se zjevně zlým úmyslem. Jako v předchozích jednáních stále trval na písemné omluvě a pětimilionové satisfakci, kterou by mohl žalovaný i splácet.

Tyto výroky naopak označil právní zástupce Bártíka Pavel Uhl za neuctivé. „Podobné výroky na stranu žalovaného považuji za neuctivé, byť neupíráme protistraně právo na vyjádření, jak případ cítí. V každém případě klient nechtěl nikomu ublížit, ale chtěl informovat,“ uvedl Uhl s tím, že jde o kolizi svobody slova a veřejné odpovědnosti. „Jsme přesvědčeni, že stoupajícím významem funkce osobnosti její nárok na ochranu osobnosti klesá,“ uvedl Uhl.

Svatopluk Bartík (vpravo) žalovaný pro porušení práva na ochranu osobnosti před soudem v Brně. Vlevo Zemanův advokát Marek Nespala.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Nároky žalobce označil za přemrštěné. Bártík sám v závěrečné řeči znovu zopakoval, že veřejnost má podle jeho názoru právo znát zdravotní stav prezidenta a vrchního velitele armády a rovněž dodal, že jako laik vůbec nechápe, jak může prezident coby osoba s imunitou někoho žalovat.

Městský soud v Brně při předchozích jednáních vyslechl při vyloučení veřejnosti i soudního znalce z oboru lékařství Pavla Šlampu a stejně tak se za zavřenými dveřmi projednávaly majetkové poměry Bartíka, který tvrdil, že vzhledem k jeho majetkovým poměrům by byla částka nad padesát tisíc likvidační. Mimo soudem určené sumy pro Miloše Zemana by měl Bartík zaplatit i soudní výlohy, které byly podle Nespaly dosud přes sto tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků