Hlavní obsah
Věznice v Plzni Bory, ilustrační foto Foto: Jan Švábek, Právo

Bachaři z Plzně chtěli proplatit přestávky na jídlo, jejich žalobu smetl soud ze stolu

Plzeňský krajský soud zamítl žalobu desítek dozorců z věznice na Borech, kteří se domáhali proplacení přestávek na jídlo a odpočinek v letech 2013 až 2016. Tvrdili, že se jim pauzy nezapočítávaly do pracovní doby, ačkoliv během nich nesmějí opustit bránu káznice a mohou být kdykoliv odvolání zpět do služby.

Věznice v Plzni Bory, ilustrační foto Foto: Jan Švábek, Právo
Bachaři z Plzně chtěli proplatit přestávky na jídlo, jejich žalobu smetl soud ze stolu

Tím jim prý byla odepřena možnost trávit přestávku podle svého uvážení a pracovali tak v nepřerušitelném režimu.

Soud na to měl ale jiný názor. Dozorci měli podle soudu zaměstnavatelem standardně umožněno, aby čerpali přestávky na jídlo ve službě v prostoru věznice, ať už měli jídlo s sebou z domu, nebo využili kantýnu.

„A protože mohli být v průběhu přestávky vystřídáni jiným příslušníkem, nejednalo se v takovém případě o službu, jejíž výkon nemůže být přerušen,“ stojí v rozsudku soudu z 24. března, jehož text má Právo k dispozici.

Nic na tom podle soudu nemění ani skutečnost, že žalobci na sobě měli v průběhu přestávky výstroj a výzbroj včetně radiostanice, přestávku z praktických důvodů trávili ve věznici či byli v případě mimořádných událostí povinni přestávku přerušit a zakročit.

„Skutečnost, že jsou žalobci v průběhu přestávky ustrojeni ve služební uniformě a vyzbrojeni donucovacími prostředky, není sama o sobě způsobilá učinit z jejich služby službu nepřerušitelného charakteru,“ konstatoval dále soud.

Významnou roli pro posouzení žaloby hrál i počet případů, kdy byli žalobci povinni přerušit přestávku z důvodu mimořádné události. „K těmto krizovým situacím dochází jen zcela výjimečně,“ dodal soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků