Hlavní obsah
 

Babička Valerii bila do krve a svazovala, soud potvrdil osm let vězení

Za týrání svěřeného dítěte a další trestné činy potvrdil v úterý Městský soud v Praze osmiletý trest vězení babičce sedmileté Valerie. Dívka je od roku 2017 nezvěstná, babička dosud nevysvětlila, kam zmizela. Odvolací soud potvrdil loňský verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3.

 
Babička Valerii bila do krve a svazovala, soud potvrdil osm let vězení

Žena měla od roku 2016 soudem svěřenou do péče Valerii a její tři sourozence, žili v bytě na pražském Žižkově. Podle soudu se prokázalo, že dívku od konce roku 2017 nikdo neviděl. Při výsleších na policii a před soudem se navíc ukázalo, že odsouzená vnučku brutálně bila a jinak týrala.

Kauzu podle odvolacího soudce Alexandra Sotoláře předchozí instance řešila a vyhodnotila správně. „Uložený trest je přiměřený jak k okolnostem případu, tak k osobním poměrům obžalované,“ uvedl soudce s tím, že se jedná o verdikt na horní hranici trestní sazby. Přicházelo ale v úvahu sazbu výjimečně zvýšit vzhledem k tomu, že se žena dopustila hned několika závažných trestných činů. „K tomuto závěru odvolací soud nedospěl,“ sdělil Sotolář.

Kromě skutků týkajících se Valeriiny babičky soudce zmínil rovněž mizernou práci úřadů sociální péče, které podle něj měly týrání včas odhalit, protože k tomu měly indicie. Například sociální pracovnice, které chodily kontrolovat domácnost, se podle něj spokojily pouze s tvrzeními obžalované, že je Valerie vedle v pokoji, situaci ale neověřovaly. „Návštěvy navíc probíhaly velice povrchně,“ doplnil soudce.

Obžalovaná bila i Valeriiny sourozence a svěřené děti chodily do školy a do školky se zraněními, u kterých na pokyn babičky lhaly, že se jim přihodily například při hře nebo konfliktu s kamarády. Modřiny a oděrky přitom byly následkem krutého bití.

Nejhůř na tom byla zřejmě Valerie, její sestra například při výslechu u policie uvedla, že dítě čelilo ranám vařečkou nebo tyčí od vysavače. Babička ji rovněž nechávala dlouho klečet, poutala ji k záchodové míse a cpala jí hadr do pusy. Sourozence navíc nutila, aby sestřičku bili také. Rozsudek se týká týrání a také podvodu kvůli sociálním dávkám, opuštění dítěte a ohrožení výchovy dítěte.

Žena se odvolacího jednání neúčastnila, požádala soud, aby se konalo bez ní, čemuž soudce Alexandr Sotolář vyhověl. K předchozímu hlavnímu líčení u obvodního soudu ji vodila vězeňská eskorta z vazby, kde je dosud. Žena tvrdila, že dítě nechala u příbuzných v Německu, což se ale neprokázalo.

BEZ KOMENTÁŘE: Verdikt nad babičkou nezvěstné Valerie (16. července 2019)

Video: Novinky

Policie po Valerii pátrá od srpna 2018, žena dítě podle obžaloby opustila na neznámém místě někdy před Vánocemi 2017, kdy byla dívka naposledy s jistotou viděna.

Sestra holčičky rovněž na policii uvedla, že po posledním výprasku se dítě nepodařilo probudit. „Myslela jsem, že je mrtvá,“ řekla při vyšetřování kriminalistce. Po návratu domů ze školy se na Valerii její sourozenci ptali, babička jim tvrdila, že musela na léčení, protože prý byla „narušená“.

Obžalovaná pak úřadům a lidem v okolí tvrdila, že Valerii odvezla k její tetě do Německa. Tato příbuzná to ale u obvodního soudu odmítla a sama se ptala, kde dítě je.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků