Hlavní obsah
David Rath u soudu Foto: ČTK

Antilopy a žirafy nemají žádný vztah k případu, stěžoval si na odposlechy Rath

Bývalý poslanec David Rath (dříve ČSSD), který je obžalovaný v korupční kauze, v úterý u soudu zkritizoval státního zástupce Petra Jiráta kvůli tomu, že ve spisu jsou odposlechy, které nesouvisejí s případem. Námitka se týkala hovoru o dovolené jedné z obžalovaných, podnikatelky Ivany Salačové, která byla v Africe a popisovala bohatství tamější fauny. Jirát jeho kritiku odmítl.

David Rath u soudu Foto: ČTK
Antilopy a žirafy nemají žádný vztah k případu, stěžoval si na odposlechy Rath

Před Krajským soudem v Praze pokračovalo přehrávání odposlechů z ředitelské kanceláře další obžalované, exšéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Salačová jí na záznamu popisuje, jak si užila dovolenou v Africe, viděla nejvyšší horský masiv kontinentu Kilimandžáro a fotila různá zvířata. Zmiňovala zejména antilopy, zebry, slony, žirafy a šakaly. "To byla stáda, ne jen pár zeber," uvedla mimo jiné.

Rath zařazení nahrávky do spisu kritizoval. "Zebry nesouvisí s trestním řízením," řekl například. Narážel tím hlavně na to, že státní zastupitelství podle něj nechce poskytnout celé odposlechy právě kvůli argumentu, že ne všechny souvisí s obviněním. "Tady jsme slyšeli téměř desetiminutový rozhovor o slonech, antilopách a žirafách. Nezaznamenal jsem ani vzdálený vztah k projednávané věci," dodal Rath.

Po antilopách Buštěhrad

Žalobce Jirát po jednání řekl, že Rathova námitka prý není nijak zásadní. V odposleších je podle něj řada míst, která policie nepřepsala a pouze naznačila stručně jejich obsah, pokud se netýkal kauzy. Jejich případné přehrání prý není zásadní. Důležité podle něj je, že v úterním záznamu prý následoval po hovoru o Africe dialog na téma opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici.

Stavební zakázky podle obžaloby provázela korupce, podobně jako v případě dalších tendrů ve zdravotnictví. Státní zastupitelství v kauze viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží. Bývalému hejtmanovi Rathovi hrozí nejvyšší trest – až 12 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků