Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Anonym zesiluje z internetového úkrytu hrozby útokem

Zklamaný životem, beznadějně naštvaný a ukrytý v síti internetu, ve kterém se vyzná. Takový je ve zkratce profil zatím neznámého pachatele, který již několik měsíců hrozí v Česku útoky na veřejných místech. O některých incidentech spojených s evakuací policie dříve informovala, podle kriminalistů dotyčný své výhrůžky zesiluje. Policie otevřela pro ni nezvyklou cestu k informacím, kterou je webový formulář na oznámení.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Anonym zesiluje z internetového úkrytu hrozby útokem

Trestní řízení v případu vede Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) proti neznámému pachateli od letošního března.

„Pachatel vyhrožuje různými útoky na měkké cíle s cílem vyvolat paniku a donutit různé orgány státní správy a soukromé subjekty zaplatit finanční částku v bitcoinové měně. O části těchto výhrůžek směřujících vůči mateřským školkám a školám již byla veřejnost v nezbytně nutné šíři informována,” popsal ve čtvrtek případ mluvčí detektivů Jaroslav Ibehej.

Dotyčný podle vyšetřovatelů využívá anonymity, pro kterou jsou vhodné podmínky právě na internetu, v jehož síti se cítí bezpečně díky své počítačové gramotnosti (mohlo by se jednat o člověka například vzdělaného v oborech IT).

Výzva NCOZ
Policie žádá širokou veřejnost o spolupráci při pátrání po pachateli, který vyhrožuje různými útoky. Podrobné informace včetně kontaktního formuláře jsou ZDE.

Pachatel své výhrůžky soustavně rozšiřuje a zintenzivňuje. „Je to zřejmě osoba naštvaná a frustrovaná, s finančními problémy, které nedokáže zvládat. Ke zdůraznění své nebezpečnosti se snaží vydávat se za skupinu pachatelů,” upřesnil Ibehej.

Kriminalisté sice již shromáždili různé informace, stále ale shání jakoukoliv podrobnost, která by mohla uniknout, a to třeba kvůli tomu, že případní svědci z nějakých důvodů nejdou na policejní služebnu nebo nezavolají tísňovou linku, dotyční mohou mít rovněž strach policii takto viditelně kontaktovat.

Pro všechny případy policisté spustili webový formulář, kam lze kdykoliv informace zaznamenat.

„Informace je možné zadat do formuláře na této webové stránce,” uvedl Ibehej s tím, že pochopitelně stále platí možnost přijít na služebnu nebo volat tísňovou linku.

Webový formulář Národní centrály proti organizovanému zločinu určený k oznámením v případu pachatele, který hrozil útokem na měkké cíle

Foto: Policie ČR

„Žádáme širokou veřejnost o spolupráci při získávání dalších informací a důkazů, které by vedly k celkovému objasnění prověřované věci,” doplnil mluvčí.

S podobnými formuláři, do kterých je možné přímo zapsat oznámení, policie běžně nepracuje. Obvyklé jsou výzvy zveřejňované prostřednictvím médií, ve kterých se uvádí čísla jako tísňová linka, případně telefonní čísla na konkrétní policisty vyšetřující daný případ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků