Hlavní obsah
Půl miliónu Čechů je závislých na alkoholu. Foto: Profimedia.cz

Alkohol zabíjí víc lidí než ostatní drogy. Půl miliónu Čechů je na něm závislých

Kolem půl miliónu lidí je závislých na alkoholu a téměř 34 tisíc občanů pravidelně užívá pervitin, vyplývá z výroční zprávy o užívání drog, kterou v pondělí představil na tiskové konferenci protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Lidí závislých na pervitinu za posledních deset let přibylo o 80 procent, v roce 2003 to bylo necelých 19 tisíc.

Půl miliónu Čechů je závislých na alkoholu. Foto: Profimedia.cz
Alkohol zabíjí víc lidí než ostatní drogy. Půl miliónu Čechů je na něm závislých

V takzvané rizikové skupině konzumace alkoholu je 17 až 20 procent Čechů, tedy asi 1,5 miliónu dospělých. Závislých lidí je podle zprávy pět až osm procent populace, což představuje 450 až 700 tisíc občanů.

Výroční zpráva také informuje, že denně kouří přibližně 23,1 procenta osob nad 15 let, což jsou asi dva milióny lidí. Každý den kouří také 11 procent školáků základních škol. Patnáct procent čtrnáctiletých a patnáctiletých pravidelně pije pivo. Desetina chlapců a téměř sedm procent dívek se pravidelně opíjí. Míra užívání marihuany se v posledních letech snižuje.

Alkohol zabíjí víc než jiné drogy

Podle šéfa Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok.

Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich 85 procent připadá na alkohol a 15 procent na nelegální drogy.

Zatímco uživatelů pervitinu přibývá, uživatelů heroinu za poslední desetiletí výrazně ubylo. Jejich počet klesl z 12 tisíc na 4000. Důvodem je nabídka substituční léčby, k pervitinu substituce není. "V současnosti není žádná standardní léčba dostupná. Jsou zkoumány různé látky, žádná ale nepřinesla výsledky, aby byla zavedena. To neznamená, že bychom neměli v ČR přispět k výzkumu, máme ideální podmínky," uvedl Mravčík.

Vobořil podotkl, že výdaje na léčbu a prevenci jsou nižší než na odstraňování následků. Podle Mravčíka za růstem počtu uživatelů pervitinu je také to, že se droga rozšířila do světa nočních klubů a zábavy. Vobořil míní, že důvodem je i úbytek pracovníků, kteří se závislým věnují. "V kontaktních a ambulantních službách je o 30 procent méně zaměstnanců než v 90. letech a v prvním desetiletí tohoto století, kteří s uživateli mohli pracovat, pomáhali je stabilizovat a vedli je k abstinenci," upozornil.

Zákaz prodeje alkoholu na benzínkách 

Stát, kraje a obce loni vydaly na protidrogovou politiku 469,6 miliónu korun. Proti předchozímu roku se výdaje zvedly o necelá dvě procenta.

Z evropských fondů se ročně podle odhadů na projekty čerpá zhruba 100 miliónů korun. Na léčbu závislých se ze zdravotního pojištění v roce 2012 vydalo téměř 1,6 miliardy korun. Z toho přes 1,1 miliardy putovalo do léčení kvůli alkoholu.

Návrh strategie boje proti návykovým látkám na příští roky počítá s tím, že Česko začne víc postupovat nejen proti nelegálním drogám, ale i proti spotřebě alkoholu, tabáku a proti hráčství. Materiál dostane vláda.

Vobořil už dříve řekl, že by se v dokumentu mohl objevit třeba zákaz prodeje alkoholu na čerpacích stanicích a další kroky. Opatření k omezení nadměrného pití a kouření má obsahovat i zákon o ochraně před dopady alkoholu, tabáku a drog. Návrh koncem listopadu zveřejnila vláda na svém webu, ministerstvo zdravotnictví ho ale po pár hodinách stáhlo a ještě ho upravuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků