"Policie v sobotu večer kontrolovala ve Velkých Přílepech počet žadatelů a zjistila, že uprchlých je třicet. Tři z uprchlíků byli zadrženi ještě ve Velkých Přílepech, ostatních 27 je stále na útěku. 

Ven se chtělo dostat na 70 běženců. Vytlačili zaměstnance do vycházkového prostoru, kde přelezli plot, řekl České televizi Tomáš Hajšman z odboru pro uprchlíky a integraci cizinců resortu vnitra. Podle svědků z Velkých Přílep čekaly na uprchlíky za oplocením taxíky.

"Jelikož existuje podezření, že by mohli směřovat do jiné evropské země, přijala policie opatření na hranicích," uvedla v neděli mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.

Jeden z azylantů je podle Masaříkové v nemocnici se zraněním obličeje. Zranění utrpěl od svých krajanů, když se je snažil přesvědčit, aby zařízení neopouštěli. Chtěl jim zabránit v útěku. Podle dosavadních informací policie jde pravděpodobně o akci organizovanou některou převaděčskou skupinou.

"My už jsme měli poznatky o tom, že to někdo organizuje vlastně už přímo v Egyptě," řekl v neděli České televizi exministr vnitra František Bublan. Převaděči podle něj organizovali pohyb běženců z Ruzyně do záchytného zařízení ve Velkých Přílepech a potom do Rakouska a Itálie.

V utečeneckém zařízení ve Velkých Přílepech se přitom jedná o druhý podobný útěk v krátké době. Koncem srpna tam kvůli selhání pracovníka bezpečnostní služby uniklo také několik desítek běženců. [celá zpráva]