Zaznamenali jste pochybení policistů na silnicích?
Pošlete nám v emailu s názvem AntiKryštof fotografii s popisem místa a přestupku na adresu redakce@novinky.cz

Chování policistů za volantem totiž poslední čtyři měsíce sledovali a dokumentovali účastníci fotografické soutěže s názvem Potěšte Kmotra!, neoficiálně nazývané AntiKryštof, kterou vyhlásilo vydavatelství počítačových her Electronic Arts. Soutěž měla jako hlavní téma právě strážce zákona, kteří sami překračují jeho hranici.

Stovka všímavých fotografů

"Tak jako policejní Kryštof obvykle odhalí desítky chybujících řidičů, AntiKryštof ukázal, že ani policisté nejsou svatí a častokrát předpisy svévolně porušují," řekla Právu Andrea Šmídová ze společnosti Electronic Arts.

Všímavých fotografů, kteří se zapojili do akce AntiKryštof, bylo opravdu mnoho. Do soutěže, která v těchto dnech skončila, dorazilo přes sto snímků.

"Došlé fotografie byly skutečně rozmanité a zajímavé. Například s policejními auty parkujícími na přechodech, místech vyhrazených pro invalidy nebo na zákazech zastavení," uvedla Šmídová výčet nejčastějších provinění strážců zákona s tím, že na výherní snímky spolu s ostatními soutěžními fotografiemi se lze podívat na internetových stránkách www.potestekmotra.cz.

Fotka nestačí, důležité je šetření

Jestli budou fotografie použity také k možnému stíhání hřešících policistů, není ale zatím jisté. "Cílem nebylo chybující policisty nějak stíhat, takže policejního prezidenta s našimi snímky zdržovat nebudeme," konstatovala Šmídová.

Policejní prezidium poté, co jej Právo o výsledcích akce AntiKryštof informovalo, ale vzkázalo, že fotografie určitě prostuduje. "Nejdřív se musíme na snímky podívat, potom uvidíme, jak budeme dál postupovat. Pouhá fotografie však nestačí, muselo by proběhnout další šetření," upozornil mluvčí prezídia Pavel Hanták.