Zatím mu bylo prokázáno, že od jedenácti žen ve věku od 74 do 94 let podvodně inkasoval 790 tisíc korun a dalších 900 tisíc se z nich vyloudit neúspěšně pokusil. "Vyšetřování ale nadále probíhá a vypadá to, že konečná částka a počet obětí bude mnohem vyšší," informoval severomoravský kriminalista Marian Ulehla.

Pětadvacetiletý Robert D. se narodil v USA, část života prožil v Belgii. Tam byl v roce 2004 odsouzen na čtyři roky právě za rafinované podvody na seniorkách. Před spravedlností ale uprchnul do Polska, odkud stejným způsobem balamutil důchodkyně na Ostravsku. "Oběti si vybíral v telefonních seznamech na internetu pomocí starých křestních jmen, jako Gertruda, Hilda a podobně," řekl šéf policejního týmu, který se případem zabývá.

Když se mu podařilo kontaktovanou ženu přesvědčit, za nějakou dobu zavolal znovu s tím, že peníze nemůže převzít osobně, a proto místo sebe pošle známého. "Zároveň své oběti prosil, aby o penězích nikomu nic neříkaly, protože to má být překvapení pro celou rodinu," dodal policista.

Zatčen byl koncem března v polské Toruni a nyní se rozhoduje, zda si svůj první trest odsedí v Belgii, nebo v Polsku. V následujících týdnech severomoravští kriminalisté zadrželi i jeho bratrance z Ostravy a další dva komplice, kteří pro peníze za důchodkyněmi jezdil.

Kromě hlavního organizátora tak nyní na spravedlnost ve vazebních celách čekají 47 letý Ladislav D., 51letý Michal S. a také 42letá Jana V. z Ostravy, která se ale podle kriminalistů podílela jen na menší části této rozsáhlé trestné činnosti. Všem zatím hrozí tresty od dvou do osmi let, vzhledem k očekávanému upřesnění výše škody je ale možné, že jejich jednání bude kvalifikováno ještě přísněji.

Severomoravská policie za minulý rok eviduje celkem 67 takto provedených podvodů na seniorech. Ještě v roce 2002 byl přitom tento druh trestné činnosti nulový.