Novák se nechal zlákat nabídkou PI, která u nás měla největší obrat pokud jde o obchodování s americkými cennými papíry. V roce 1999 společnosti postupně svěřil dolary a jinou měnu v konečné výši více než 1,3 miliónu korun. Dostával pravidelné informace, co se s jeho majetkem děje. Podle posledního výpisu z května 2001 měl mít na kontě sumu 709 tisíc korun.

O tři dny později ovšem firma vyhlásila úpadek a podle rozhodnutí Městského soudu v Praze je od června 2001 v konkursu.

Žalobce: KCP neplnila své povinnosti

Novák požadoval oněch 709 tisíc právě od České republiky, neboť podle jeho názoru vše zavinila KCP, která měla mít neustále pod kontrolou kapitálový trh a včas zjistit, který obchodník na něm je podezřelý.

Obhájce žalované KCP však ve své závěrečné řeči uvedl, že "KCP trh sice kontroluje, nesmí však porušovat ústavní právo svobodného podnikání". Navíc každý z klientů údajně věděl, že jde o rizikové podnikání.

Klienti přišli téměř o miliardu

Soudkyně Wagnerová odůvodnila rozsudek tím, že Novák "nemá žádný nárok, protože dosud neskončilo konkurzní řízení týkající se firmy PI". Není ale vyloučeno, že se tak podaří získat finanční prostředky, ze kterých bude stejně jako podobně postižení klienti společnosti odškodněn.

Advokát žalobce Jiří Herczeg si zatím ponechal lhůtu na rozmyšlenou. "Samozřejmě ale v této chvíli o odvolání uvažujeme," dodal na chodbě soudní budovy.

PI svým klientům dluží 932 miliónů korun. Navíc se ukázalo, že osoby z vedení PI se dopouštěly zpronevěry, za což jsou nyní trestně stíhány.