Berdych se však bojí o vlastní život. "Díky mně je objasňována trestná činnost čtyř desítek lidí. Jsem ohrožen a bude nutné mě chránit několik let," prohlásil. V navrhované věznici by si totiž trest odpykával společně s největšími zločinci, kteří by ho mohli chtít na objednávku zlikvidovat.

Berdych je stejně jako bývalý dopravní policista Jiří Železný a Josef Kunstát navíc obviněn z dalších případů loupeží a vražd bohatých podnikatelů. Obžalobu na 36 lidí, včetně někdejších elitních policistů, bude řešit krajský soud. Berdychovi tam hrozí výjimečný trest.

Berdych a Železný projevili lítost

Berdych i Železný ve čtvrtek nad spáchanými skutky projevili lítost a usilovali o to, aby byl trest co nejmírnějí. Berdych zopakoval, že trestnou činnost neorganizoval, řídili ji elitní policejní detektivové stíhaní u krajského soudu.

"Přiznání bylo to nejodvážnější a nejstatečnější, co jsem kdy učinil," prohlásil  Železný. Podle obžaloby se při přepadání podnikatelů oblékal do služební uniformy, v níž se vydával za policistu a předstíral dopravní kontrolu. "Kdybych na té silnici nestál já, stál by tam jiný policista z okolí Berdycha," řekl Železný. Kvůli propojení s elitními důstojníky věřil, že pomáhá policii potírat závažnou kriminalitu. "Domníval jsem se, že jsem nástroj policie," upřesnil.

Obžalovaný Kunstát oproti tomu vinu odmítá. Hlavní líčení, kde soudce zřejmě již vynese rozsudek, se odročilo na 1. listopadu.