Policie ukončila vyšetřování tento týden. „Během vyšetřování, které nyní dospělo ke konci, kriminalisté zjistili, že požár nebyl dílem žháře a také, že příčinou požáru nebyla závada na elektroinstalaci,“ informoval ve středu mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Požár chaty Libušín na Pustevnách

Požár chaty Libušín na Pustevnách

FOTO: HZS Zlínského kraje

Chata Libušín, která byla postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1899, vyhořela do základů v noci z 2. na 3. března 2014. Na konci roku 2015 vsetínští policisté obvinili z přečinu obecné ohrožení tehdy padesátiletého muže z Karvinska. Místem vzniku požáru určili experti těleso komína. Na opravě komínových těles se v roce 2007 podílel i zmíněný muž.

Obvinění za zničující požár chaty Libušín na Pustevnách, chyboval prý dělník

První obžalobu podalo Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně v roce 2017, ale soud věc vrátil k došetření. „Ani po soudem požadovaném doplněném dokazování se důkazní situace nezměnila, v případu je jediný obviněný,“ upřesnil pro Právo Jiří Sachr.

Chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech zachvátil požár v noci z 2. na 3. března 2014 a z velké části ji zničil.

Chatu Libušín na Pustevnách v Beskydech zachvátil požár v noci z 2. na 3. března 2014 a z velké části ji zničil.

FOTO: Valašské muzeum v přírodě

Na Libušíně finišují práce na obnově tak, aby mohla být znovu otevřena na začátku příštího roku. „Jedním ze zvažovaných termínů je výročí požáru na začátku března,“ řekl již dříve Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, které Libušín spravuje. Stavební práce na obnově mají skončit do října, následovat bude dokončení a vybavení kuchyně a interiérů.

Rekonstruovaný Libušín letos v květnu

Rekonstruovaný Libušín letos v květnu

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Obnova Libušína by měla vyjít na 100 milionů korun. Peníze na opravy šly od Ministerstva kultury, plnění poskytla pojišťovna, přes deset milionů korun dali lidé ve veřejných sbírkách, přispěly kraje, města, instituce. Při opravě bylo použito jen asi sedm procent původního dřeva. Po důkladném výzkumu barev se provedení vrátí do původních odstínů z roku 1925.