„Bylo prokázáno, že se tento skutek stal. Soud dospěl k závěru, že tento skutek splňuje znaky závažného trestného činu vraždy. Bylo ale i dokázáno, že v době spáchání činu byl vážně duševně nemocný. Proto na něj byla uvalena zabezpečovací detence,“ řekl předseda senátu Tomáš Bouček.

„Jednání mladíka bylo první manifestací jeho duševní poruchy, kterou trpěl v řádu několika měsíců až několika let před činem. Nebyla diagnostikována, a tudíž ani léčena. Chorobu si neuvědomoval a nebyl schopen si ani uvědomovat, že je vážně nemocný,“ stojí ve znaleckém posudku, se kterým se Právo seznámilo.

Podle odborníků se David K. v době činu nedokázal ovládat a nebyl schopen ani rozpoznat následky toho, co dělá. „Trpí duševní poruchou v pravém slova smyslu, a to paranoidní schizofrenií, která závažným způsobem narušila jeho vnímání reality. Jednání, kterého se dopustil, bylo přímým důsledkem nemoci,“ konstatovali znalci.

Cítí se ohrožen

Paranoidní se tento typ schizofrenie nazývá podle často přítomných bludů a halucinací. Takový člověk se zpravidla cítí pronásledován a ohrožen jinými lidmi.

Díval jsem se mu do očí, jak umíral. Říkal jsem mu, ať mi promine, a plakal jsem.obviněný mladík

„Sebereflexe u lidí trpících duševní chorobou nefunguje. Neuvědomují si, že se mohou psychické procesy projevit nevhodným způsobem,“ řekl plzeňský psycholog a soudní znalec Karel Bröckl.

Obviněný muž přichází k soudu.

Obviněný muž přichází k soudu.

FOTO: Jiří Šolc, Právo

Podle Bröcklova názoru se ale tato nemoc zpravidla začíná projevovat méně razantně. Pokud je ve znaleckém posudku uvedeno, že dotyčný trpěl touto nemocí už delší dobu před činem, jsem skoro přesvědčený o tom, že se musel chovat neobvykle už dříve. Pak je otázkou, proč na jeho chování nezareagovala například rodina, okolí nebo ošetřující lékař a do psychiatrické péče se nedostal již dříve,“ uzavřel Bröckl.

Sekl bez varování

K nešťastné události došlo v jednom z plzeňských bytů, kde se sešla parta kamarádů. Podle spisu David K. vyndal ze skříně mačetu a vší silou sekl do krku nic netušícího kamaráda, který v tu chvíli seděl na židli otočen zády. Skácel se k zemi a během několika vteřin vykrvácel. Patologové zjistili, že útočník přesekl krční tepnu.
Policisté tehdy podezřelého zadrželi a obvinili z vraždy. Státní zástupce později po obdržení znaleckého posudku s diagnostikovanou nemocí jeho trestní stíhání zastavil.

Sám David K. při výslechu detaily útoku popsal. Když prý měl mačetu v ruce, přemýšlel, jestli s ní má poškozeného praštit. Pak mu prý proběhlo hlavou, že ji možná on může použít proti němu, tak jej zezadu obešel a bez varování sekl.
Mladík se chytl za krk a skácel se k zemi. „Viděl jsem, že krvácí. Vzal jsem bundu a snažil se mu zacpat ránu na krku. Díval jsem se mu do očí, jak umíral. Říkal jsem mu, ať mi promine, a plakal jsem,“ vypověděl David K.