„Normálně jsem to zlomil skrz celou šířku dálnice. Ani jsem o tom nepřemýšlel. Šlo o to zastavit provoz, aby se nikomu nic nestalo. Já jedu velkým autem a každý si rozmyslí přetlačovat se se mnou. Takže mám větší šanci zablokovat cestu než nějaké menší auto. Těch tam projelo hodně. Já jsem tahač, ten se zohne a náklad stojí,“ popsal řidič kamionu Václav Čížek.

„Ten v protisměru už stál, kolem mě nikdo nemohl projet, takže on se otočil a pak už jel normálně na sjezd z dálnice,“ doplnil.

Řidič ujížděl po dálnici D46 v protisměru

K události došlo letos 5. března. „Krátce po osmé ráno jsme přijali oznámení o osobním automobilu, který se pohybuje po dálnici na Olomouc v protisměru. Hlásilo nám to mnoho řidičů, policisté okamžitě vyjeli na místo. Do médií šly naléhavé výzvy a upozornění,“ upřesnil mluvčí prostějovské policie František Kořínek.

Řidič na Hradecku ukázal jinému prostředníček a pak málem boural v protisměru

„Všem bylo jasné, že jde o velmi nebezpečnou situaci, která mohla skončit tragicky,“ doplnil vedoucí prostějovského dopravního inspektorátu Vítězslav Matyáš.

Václava Čížka, který tahačem zablokoval dálnici u Prostějova před autem v protisměru a zabránil tak fatální nehodě, ocenili prostějovští policisté.

Václava Čížka, který tahačem zablokoval dálnici u Prostějova před autem v protisměru, a zabránil tak fatální nehodě, ocenili prostějovští policisté.

FOTO: Jiří Růžička, Právo

Václav Čížek jezdí s kamionem už zhruba pětadvacet let. I když pochází ze severních Čech, místní silnice zná, protože posledních osm let bydlí v Prostějově. „Ten úsek dálnice, kde se to stalo, dobře znám, jezdím tudy velmi často,“ poznamenal.

Když spatřil auto v protisměru, musel se rozhodnout rychle. „Byla to chvilka, na nějaké rozmýšlení byly sotva vteřiny,“ vzpomínal.

Je to jedna z nejnebezpečnějších situací, k jakým může na dálnici dojít... ...To, jak to pan Čížek vyřešil, si opravdu zaslouží uznání.Miroslav Charouz, koordinátor Besip

Za svou duchapřítomnost dostal Čížek v pondělí od policie a Besipu ocenění. „Je to jedna z nejnebezpečnějších situací, k jakým může na dálnici dojít. Auta se pohybují rychle, navíc to bylo v táhlém méně přehledném oblouku. To, jak to pan Čížek vyřešil, si opravdu zaslouží uznání a poděkování,“ uvedl koordinátor Besip pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz.

Hlavně se neotáčejte! BESIP reaguje na další auta v protisměru

„Hlavně, že se nikomu nic nestalo. Kdyby tam byl nějaký čelní náraz, tak by to dopadlo strašně,“ uzavřel Václav Čížek.

„Na základě kamerových záznamů a svědectví jsme řidiče Renaultu Thalia, který se pohyboval dálnicí v protisměru, zjistili. Šlo o dvaasedmdesátiletého muže z Prostějova, k věci se přiznal. Hrozí mu sankce pět až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok,“ doplnil František Kořínek.