„Podnět oznamovatele, který věc uváděl i do médií, prověřujeme. Zjišťujeme, zda nemohlo dojít ke spáchání nějakého trestného činu,“ řekla ve středu Novinkám mluvčí policie Lenka Javorková.

Vyšetřování je podle ní na začátku a policie ještě čeká na výsledky pitvy.

Střet cyklisty se lvicí na Vsetínsku: Trefili ji do zadku, bránila se, tvrdí chovatel

Bydlení pro zvířata monitorovaly kamery a právě na nich zjistil otec chovatele, že jeho syn leží bez známek života v kotci pro zvířata. „Máme kamerové záznamy, které v současnosti vyhodnocujeme,“ upřesnila mluvčí. Zda objektivy zachytily samotný útok zvířete, případně něco dalšího, nechtěla vzhledem k vyšetřování mluvčí upřesnit.

O problémech s chovem vzácných lvů ve Zděchově úřady věděly

Otec usmrceného muže pochybuje, že by se jeho syn vystavil nějakému riziku, a hovoří o trestném činu. „Syn nebyl v kleci ze své vůle, muselo tam dojít ke kriminálnímu činu,“ řekl v úterý Právu bez dalších podrobností.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na Vsetínsku napadl lev chovatele.

Policejní zásah byl podle mluvčí složitý, protože nebylo jisté, zda lze napadenému, v jehož blízkosti se zvířata stále pohybovala, ještě pomoci. Po konzultaci se zlínskou zoologickou zahradou se policisté rozhodli k odstřelení lva i březí lvice. „Pracovali jsme s variantou, že může být naživu, z toho důvodu byl stanoven nejbezpečnější způsob, a to zvířata zastřelit,“ popsala Javorková.

PODROBNOSTI O TRAGÉDII VE ZDĚCHOVĚ
Lev na Vsetínsku zabil chovatele, policie samce i březí lvici zastřelila

Chov lvů ve Zděchově veterináři opakovaně nepovolili, rovněž jednání majitele zvířat budilo v obci kontroverze, protože je chodil venčit do přírody.

Loni v červnu se dokonce lvice střetla s cyklistou a muže shodila z kola. Případ projednával vsetínský městský úřad. Policisté nezjistili, že by se stal trestný čin, a předali věc úředníkům k došetření.

Do celkové mozaiky vypovídající o atmosféře mezi obyvateli Zděchova z posledních let zapadá i vyjádření starosty obce Tomáše Kocourka (NK) z června loňského roku na videu regionálního týdeníku Jalovec, které je dostupné na webu youtube. Natočeno bylo po útoku lvice na cyklistu.

Starosta na videu doslova tvrdí, že nedokáže říct, jak dlouho bude situace s nepovoleným chovem lvů ve Zděchově únosná. Úřady nedokázaly chovateli šelmy odebrat od roku 2016, situace tak byla pro místní obyvatele stále neúnosnější.

Nyní Právu starosta vysvětlil, že šlo o obecné tvrzení. „Když nějaký problém graduje a neřeší se, tak to někdo vezme do svých rukou. To jsem neřekl já první ani poslední,“ řekl ve středu Kocourek.