Sitta se svým synem před osmi lety upozornil na poradenskou smlouvu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k lobbistovi Ivo Rittigovi. Konkrétně podle spisu mělo jít o 17 haléřů z každé prodané jízdenky.

Klíčovým svědkem je v této věci Sittův syn, který byl nedávno pravomocně zproštěn obžaloby z tunelování Neographu. [celá zpráva] V jeho kauze však podal státní zástupce dovolání k Nevyššímu soudu, proto Sitta starší nevypovídal.
„Mám obavu, že bych svojí výpovědí mohl způsobit trestní stíhání,“ vysvětlil Sitta starší.

Podnikatel Ivo Rittig

Podnikatel Ivo Rittig (archivní foto)

FOTO: Petr Horník, Právo

Soud tak četl jeho obsáhlé výpovědi, které Sitta starší učinil na policii při vyšetřování jízdenkové kauzy. V nich Sitta mluvil proti Rititgovi i dalším obžalovaným. Například při výpovědi na policii vysvětloval, že tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik nebyl hlavní činností tiskárny. Naopak šlo spíše o okrajovou záležitost.

„Přeťal jsem penězovod a netušil jsem, jaký dopad to bude mít,“ řekl detektivům Sitta k důvodům, proč se rozhodl smlouvy s dopravním podnikem vypovědět.

Z mého pohledu je použitelná výpověď z přípravného řízení.státní zástupce Adam Borgula

K výpovědi se prý rozhodl kvůli tomu, že nechtěl, aby se s firmou dostal na šikmou plochu. Na policii si nebral servítky třeba vůči někdejšímu řediteli dopravního podniku Martinovi Dvořákovi, který rovněž v jízdenkové kauze patří mezi obviněné. Prohlásil o něm třeba, že ho do funkce nainstaloval Rittig s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Státní zástupce Adam Borgula nepovažuje za problém to, že Sitta starší nevypovídal. „Z mého pohledu je použitelná výpověď z přípravného řízení,“ řekl Borgula.