Ve čtvrtek Králová opět označila odposlechy za nezákonné. „Na obžalobu to působí dojmem, že toto vaše stanovisko není ani tak vyargumentovaným právním názorem, nýbrž snahou dosáhnout v následném kárném řízení příznivého rozhodnutí. Nejste schopna objektivně rozhodnout,” opáčil žalobce Brzobohatý.

Senát se následně poradil o jeho námitce. „Hlavní líčení dnes, 12. 12. a 19. 12. se odročují na neurčito za účelem vyřešení námitky. Pokud by pak došlo k podání stížnosti proti jejímu vyřešení, soud by to bez prodlení předložil městskému soudu. Je to vše, zatím k tomu nemám dále co říci,” oznámila Králová.

Státní zástupce neskrýval z postupu soudkyně své rozladění. „Rozhodnutí soudu za uplynulé tři týdny se přelévají jako rozbouřené moře, a takhle se prostě dokazovat nedá. To nemá nic společného s trestním řízením, to spíš připomíná naprostý chaos,” řekl.

Případ se protáhne

Advokáti Nečase a Nečasové Adam Černý a Eduard Bruna se shodli, že řízení se podle všeho výrazně protáhne.

Žalobce také připomněl, že v kauze je na Královou podána kárná žaloba. [celá zpráva]

Tu na Královou podal předseda pražského městského soudu Libor Vávra. Mluvčí soudu Markéta Puci Novinkám řekla, že Vávra navrhuje odvolání Králové. Důvodem pro kárnou žalobu bylo, že soudkyně údajně něco jiného vyhlásila v soudní síni a zcela jinak pak tuto skutečnost interpretovala pro média prostřednictvím tiskové mluvčí.

Bývalý premiér Petr Nečas a soudkyně Helena Králová

Bývalý premiér Petr Nečas a soudkyně Helena Králová

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Na Královou přitom kárnou žalobu podal již v září ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ten Králové vytýkal, že se při svých rozhodnutích opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, aniž by to patřičně zdůvodnila a vyargumentovala.

Šlo mimo jiné o případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství, ve kterém figuruje také Jana Nečasová.