Podle obžaloby měl senior přimět bratrskou dvojici ve věku 13 a 14 let k různým sexuálním praktikám. Oplátkou za to je nechal třeba řídit auto, kouřit cigarety, pít alkohol a také jim dával dárky jako třeba mobilní telefony nebo počítač.

Případ kriminalisté rozplétali od roku 2015. Obžalovaný byl rodinným přítelem poručníků obou chlapců. K jejich zneužívání mělo docházet opakovaně v průběhu jednoho roku, kdy je měl senior svěřeny k dozoru. Nakonec se k tomu i přiznal.

Mám je oba rád, a k ničemu jsem je proto nenutilodsouzený

Jak Právo zjistilo, chlapci se podvolovali osahávání i drsnějším sexuálním praktikám. Při výslechu oba školáci přiznali, že jim muž poskytoval alkohol, cigarety a nechal je i řídit svůj automobil. Bral je prý rovněž na různé výlety a dostávali i hodnotnější dárky jako mobilní telefony či notebook.

„Cítili jsme se mu za to zavázáni, takže jsme jeho chování strpěli,“ uvedli nezletilí na policii. Sám obviněný důchodce vypověděl, že ze strany hochů šlo o zcela dobrovolné jednání. „Mám je oba rád, a k ničemu jsem je proto nenutil,“ hájil se.

Soudní znalec nezjistil, že by obviněný muž trpěl sexuální deviací nebo jinou duševní poruchou. „Byl schopen své jednání plně ovládat i rozpoznat jeho společenskou nebezpečnost,“ napsal do posudku znalec.

Podle Právem osloveného psychologa prožité události mohou nepříznivě ovlivnit psychosexuální vývoj a zrání obou chlapců. Vyšetřovatelé také upozornili, že stíhaný muž se stavěl do role vychovatele chlapců a jejich ochránce. „Toho však zneužíval k dosažení svých cílů, a to zejména vlastního sexuálního uspokojení,“ stálo v obžalobě.