K vraždě došlo o prázdninách před dvěma lety za bílého dne u autobusové zastávky v Praze na Florenci. Oba muži se nejprve pohádali kvůli dívce a pak se začali prát.

Astapčuk vyšel z bitky jako poražený, ovšem s prohrou se nesmířil a odcházejícího soka bodl osmkrát nožem do krku, břicha a hrudníku. Celý spor na velmi frekventovaném místě viděly desítky svědků a zachytily ho i kamery.

„Soudy si udělaly závěr o jeho vině a úmyslném zavinění ještě před tím, než by pro tyto závěry svědčily jakékoliv důkazy. Následně vedené důkazní řízení poté již směřovalo k předem učiněnému závěru o vině stěžovatele,“ napsal do ústavní stížnosti Astapčukův advokát.

Astapčuk také tvrdil, že si útok nepamatuje, protože trpí schizofrenií a byl pod vlivem drog. Podle znalců ale duševní nemoc jen simuluje.

„ÚS neshledal, že by průběh dokazování před obecnými soudy, stejně jako hodnocení provedených důkazů, neslo znaky jednostrannosti. Dotčené trestní řízení bylo jako celek spravedlivé,“ napsali do odmítavého stanoviska soudci.

Astapčuk dostal kromě vězení i trest vyhoštění. V minulosti se už v tuzemsku dopustil loupeže a ublížení na zdraví.