Policisté připouštějí, že nešlo o ojedinělý případ hlučného počínání mladé party a místní starousedlíci si občas zoufali. Rachot motorů, jekot pneumatik a hlasitá hudba z reproduktorů nebyly šťastnými příspěvky při jejich pokusech o spánek.

„Výstřel z legálně držené zbraně ale nebyl určitě šťastným řešením. Následný rozhovor se skupinkou už vedl muž se zbraní v ruce. Obavu mládeže o jejich životy a zdraví ještě umocnil vložením patrony do hlavně před jejich zraky. Chtěl jen klid a ticho v ulici a po splnění svého požadavku se vrátil do svého domu. Jenže skupinka pěti mladých lidí pak průběh události oznámila policii,“ popsal Právu incident a jeho pokračování vrchní inspektor svitavské policie Ondřej Zeman.

Střelec nakonec přespal v policejní cele

Policejní hlídka se snažila případ zadokumentovat, ale její pokusy vyslechnout muže, který se pokoušel řešit konflikt ve stylu Divokého západu, byly přes dvě hodiny marné. Muž nezvedal telefon, nereagoval na zvonění ani bušení na dveře. Pro policisty, kteří už ve svitavských ulicích zažili leccos, to nebyl nikdo neznámý. Proto raději požádali o radikální řešení.

Do obydlí střelce se násilím dostala až zásahová jednotka Policie ČR, která musela přijet až z Hradce Králové. „Dopustil se protiprávního jednání se střelnou zbraní. Bylo záhodno podezřelého zadržet. Kolegové mu pak při dechové zkoušce naměřili 1,24 promile alkoholu v krvi a následně mu umožnili přespání v policejní cele,“ doplnil druhé dějství příběhu Zeman.

To třetí, zatím poslední, bylo v režii vyšetřovatele. Sdělil prchlivému střelci obvinění z přečinů nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Soud by mu mohl udělit až tři roky vězení. Samozřejmě bude zvažovat, zda lze muži, který původně nechtěl nic víc než klidný spánek, i nadále ponechat zbrojní pas.

Rušení nočního klidu skupinou mladých by spadalo i do kompetence městské policie, ta se jím však podle informací Práva nezabývala. Podrobnosti nebo zdůvodnění, případně další postup strážníci v Moravské Třebové odmítli sdělit. „Je to živý policejní spis, k němu se nemůžu vyjadřovat,“ řekl Právu velitel městské policie Radovan Dobač.