„Ze suterénu se to po plastovém zakrytí lešení rozšířilo do vyšších pater. Celý hotel je zakouřený, provádíme evakuaci,” řekl po 21:00 mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Trochu nám tu hoří ...

Posted by Martin Matoušek on Monday, July 24, 2017

Na místě je desítka hasičských vozů. Podle vyjádření hasičů na twitteru je požár pod kontrolou, bylo evakuováno zhruba 70 hostů.

O hosty se postará majitel hotelu, hasiči je po 22. hodině pustili do pokojů pro osobní věci. Hosté byli evakuováni za deště, někteří zůstali v hale, jiní čekali před hotelem nebo se přesunuli do okolních restaurací.

Hotel je z přední strany orientovaný na náměstí, vzadu sousedí s Františkánskou zahradou. Hotel nechal postavit pražský kavárník a provozovatel slavné cukrárny Karel Juliš. Architektem funkcionalistické stavby, která je zapsaná na seznam kulturních památek, byl Pavel Janák. Po únoru 1948 byl hotel znárodněn a přejmenován na Tatran.

Hotel Juliš na Václavském náměstí v Praze (archivní snímek).

Hotel Juliš na Václavském náměstí v Praze (archivní snímek).

FOTO: Martin Štěrba, ČTK

Po roce 1989 ho získala zpátky rodina Karla Juliše. „Noví vlastníci chtěli provést pouze dílčí opravy a podnik dále provozovat, průzkumy ale ukázaly, že stavba je ve špatném stavu a celková rekonstrukce je nevyhnutelná. Na to, ale Julišovi neměli dostatek peněz, a rozhodli se proto hotel prodat,” uvádí se na webu hotelu. V letech 1998 až 2003 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí a poté se znovu otevřela hostům.