Říha v roce 2003 beze stop zmizel a dlouho se mělo za to, že si někde v exotickém ráji užívá vytunelovaných miliónů. Policie ale došla k závěru, že se krátce po svém zmizení stal obětí vraždy.

Tu podle obžaloby měla spáchat trojice mužů z Českolipska: Robert Šulc, Vladimír Stratil a Pavel Malý. Policisté je obvinili i navzdory tomu, že se Říhovo tělo nikdy nenašlo.

Přelíčení začalo v Liberci letos na konci března, nyní vypovídají svědci, předvolaní obhajobou i obžalobou.

„V této věci probíhají speciální bezpečnostní opatření. A protože se jedná o velmi závažnou a vysoce společensky škodlivou násilnou trestnou činnost, tak někteří svědkové budou vypovídat v utajení,“ upozornila liberecká soudkyně Eva Drahotová.

Jako první v pondělí vypovídala svědkyně, kterou policie ve spisu pojmenovala fiktivním jménem Petra Nováková (nelze ale vyloučit, že ve skutečnosti se jedná o muže). Svědkyně seděla ve vedlejší místnosti mimo soudní síň a její hlas, který přenášely reproduktory, byl upravený.

Nechtěl nic říct

Další dva svědky přivedla do soudní síně speciální ozbrojená eskorta.

Přivedla mimo jiné svědka, který si odpykává patnáctiletý trest za drogové delikty. Ten policistům v přípravném řízení do protokolu uvedl, kdo měl Říhu před 14 lety zavraždit. U soudu to ale nepotvrdil. „Nebudu se vůbec k ničemu vyjadřovat,“ uvedl.

Obhajoba i obžalovaný Robert Šulc výpověď svědka z přípravného řízení napadali. Snažili se přesvědčit soudní senát, že svědek byl domluvený s policisty.

„Výměnou za výpověď mu zajistili pobyt ve věznici s menším stupněm ostrahy. O nic jiného mu nejde, jen o lepší podmínky v kriminále,“ reagoval obžalovaný Šulc.

Údajně Říhu mučili

Podle obžaloby, která zazněla už na konci března, se měl Šulc společně se Stratilem a Malým v České Lípě dohodnout na tom, že Říhu unesou a pod nátlakem z něj dostanou informaci, kde ukrývá peníze z vytunelované kampeličky.

„Říhu unesli z jeho domu ve Zloníně ve středních Čechách a odvezli do zapůjčeného penziónu Čert v Josefově Dole na Jablonecku, kde ho brutálně mučili a vyslýchali,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně.

V mučení pak měli pokračovat i na dalším místě, kam Říhu s pytlem na hlavě převezli poté, co je majitelka penziónu vykázala. Tady měl Říha na následky mučení zemřít.

Z průběhu soudu je ale zřejmé, že obžaloba se opírá především o výpovědi takzvaných utajených svědků. Další dva by měli před soudem vystoupit v úterý.

Jako svědkové mají být předvoláni také Rudolf Tesárek a Josef Blažek, kteří byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 miliónů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku, k níž došlo v lednu 2008.