Pospíšilovi hrozilo až 20 let vězení, ale  mohl také v případě odsouzení dostat trest nižší. Jeho advokátka u vrchního soudu navrhovala změnit právní kvalifikaci z vraždy na zabití, kde je trestní sazba 3–10 let, ale neuspěla.

„Zabití nepřicházelo v úvahu. Šlo jednoznačně o vraždu spáchanou s rozmyslem, zákeřně. Trest je zákonný a přiměřený. Krajský soud správně zohlednil všechny polehčující i přitěžující okolnosti,“ řekl Právu mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Soud ale zařadil Pospíšila do mírnějšího typu věznice – s ostrahou. „Přistoupili jsme k tomu s ohledem na jeho vysoký věk a také na to, že dosud nebyl trestán,“ dodal mluvčí.

Nevydržel chování tchána 

Jak vyplynulo u soudu, Pospíšila k činu vedlo chování tchána. Ten prý svoji dceru, Pospíšilovu manželku, čtyřicet let „terorizoval“.

Všichni žili spolu v jednom domě. Chování tchána se údajně zásadně zhoršilo v době, kdy mu před lety zemřela žena. Manželé ze situace neviděli žádné východisko. V obci by prý lidé nepochopili, kdyby starce nechali v domě samotného.

V polovině března 2016 již obžalovaný ústrky starce nevydržel. Stalo se tak poté, co si mu manželka stěžovala, že ji otec bezdůvodně napadl, jako prý předtím už mnohokrát.

Sedmašedesátiletý silně věřící Antonín Pospíšil

Sedmašedesátiletý silně věřící Antonín Pospíšil

FOTO: Petr Marek, Právo

Pospíšil si z garáže přinesl pistoli, dal si alkohol na kuráž a „vyrazil“ za tchánem, který zrovna sledoval televizi v přízemí domu. Poté ho z bezprostřední blízkosti dvakrát střelil zezadu do hlavy. Vzápětí zavolal nahoru na manželku, že jí zabil otce, ať zavolá na linku 158. V kuchyni pak muž počkal na policisty.

K útoku se podle vlastních slov odhodlal proto, že bůh, k němuž se modlil o radu, mu v tomto směru nepomohl.

Pistoli držel nelegálně. Vyrobil si ji už v roce 1975 ve firmě, kde tehdy pracoval. Po činu se za něj postavilo v Bedihošti mnoho lidí. Tamní starosta Jiří Zips dokonce po Pospíšilově odsouzení zorganizoval na jeho podporu petici.