„Je to věc, kterou se zabývám,“ řekl ve středu Právu bez dalších podrobností Zeman.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár a šéf tamního odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Petr Šereda v pondělí strávili celkem čtyři hodiny v budově policejního prezidia, kde postupně Tuhého s Laubem zpovídali.

Prověřují, zda aktuální reorganizace nesouvisí s údajnými tři roky starými plány podsvětí na odstranění šéfa protimafiánského útvaru (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

Čtěte také: Olomoučtí žalobci zpovídali na policejním prezidiu dvě osoby kvůli reorganizaci

O výsleších se vědělo dopředu

To, že policejní prezident se svým náměstkem podávali v konkrétní trestní věci vysvětlení, není úplně obvyklé. Podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana to však nebylo poprvé.

Kritika na hlavu olomouckých žalobců se však snesla proto, že o plánovaných výsleších Tuhého a jeho náměstka hovořili veřejně už minulý týden, tedy dříve, než se vše odehrálo.

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Sami vrchní žalobci přitom v minulosti opakovaně upozorňovali na to, že nemohou konkrétní úkony v rámci aktuálních kauz komentovat s odkazem na skutečnost, že trestní řízení je neveřejné.

Proto se jejich nynější postup vůbec nelíbil například ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), který v úterý v rozhovoru pro Právo uvedl, že se pondělní výslech konal v přímém přenosu, a že ho tedy zajímá, proč tomu tak bylo.

Čtěte také: Chovanec: Kdo nectí u policie velení, nemá v ní co dělat

„Myslel jsem si, že trestní řízení je neveřejné, a budu chtít odpovědi na otázky, jestli opravdu existuje důvodné podezření,“ řekl redakci Chovanec.