Podle kárného senátu překročil soudce pomyslnou mez v článcích s názvy Dopis dezorientovaného běžence a Zpráva o putování do Němec. „Publikací článků obsahujících příběhy, v nichž jsou vylíčeni dehonestujícím způsobem běženci nebo pracovníci neziskových organizací za pomoci sexuálních a násilnických narážek, porušil své povinnosti. Soudce má představovat autoritu a musí si být vědom toho, že jeho vyjádření bude vnímáno veřejností citlivěji,“ vysvětlil předseda senátu Radovan Havelec.

V článku s názvem Zpráva o putování do Němec se soudce ironicky vyjadřoval o uprchlících ze Sýrie. „Byl jsem ujištěn, že máma Angela, která nás pozvala, bydlí právě v Berlíně,“ začíná líčení cesty uprchlíka z Gambie, který se vydává za Syřana. V textu skupinu běženců zastaví čeští policisté. „Při nástupu mi sebrali laptop, Ipod, Iphone, satelitní meteostanici, padělek syrského pasu a 5000 liber, které jsem si poctivě vydělal už v Gambii uspokojováním choutek hnusných anglických turistek,“ stěžoval si slovy soudce imaginární uprchlík.

„Překročil hranici vkusu”

V druhém textu si vzal soudce na paškál náladu v zemi Tramtárie kdesi v Evropě, kde žijí dva kmeny - Sluníčkáři a Xenofobové. „Sluníčkáři stejně jako pašeráci lidí dělají do byznysu s imigranty, na rozdíl od pašeráků však peníze nechtějí od uprchlíků samotných. Sluníčka jsou nejen hodní lidé, ale také velmi vzdělaní. V životě jsem na jednom místě neviděl tolik politologů, kulturních antropologů a sociálních ekologů,“ tepal soudce.

„Xenofobové neví nic o moderní filosofii, sociologii a genderových studiích. Co je na nich opravdu odpudivé je to, že se živí prací. Někteří z nich i fyzickou, přičemž se mohou i nechutně zapotit. Není divu, že jimi Sluníčka hluboce pohrdají a jen s velkým sebezapřením si od nich berou polovinu jejich výdělku pro svou obživu, prostřednictvím státních daní a dotací,“ psal soudce, jenž se před kárným senátem bránil tím, že jde jen o satiru a že popisované věci se skutečně dějí. [celá zpráva]

„Pohyboval se na hranici vkusu a slušnosti a v některých případech ji i překročil. Lidi z neziskovek například vykresluje jako osoby, které neobstojí v běžném životě. Jeho počínání mohlo vést k narušení důstojnosti soudcovské funkce,“ neměl pro soudce ironika pochopení kárný senát.

Naopak žádné kárné provinění neshledal senát v textu Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě, kde soudce varuje před islamizací.