Otřesená a vyděšená žena se svěřila deníku Právo, co si prožila během nákupu bot a po něm.

„Kdyby mi vzal kabelku nebo telefon, který je drahý, tak bych to pochopila. Ale tohle mnou totálně otřáslo. Vybavuji si jen, jak už se blížím k domovu, najednou jsem ucítila ránu zezadu. Spadla jsem na zem, strašně se lekla, odřela se a začala jsem křičet. A najednou vidím, jak mi ten tmavý muž dal nohy nahoru a rve mi z nich jednu botu, druhou a utíká,“ popsala Lenka redakci útok.

Bylo slunné odpoledne, nebylo se čeho bát. A pak přišla rána. přepadená žena

Její zoufalý křik uslyšel jeden starší muž, z přízemního bytu vyběhli i dva mladší a za zlodějem utíkali. Vzali mu boty, ale jeho dál nepronásledovali.

Muž podezřelý z loupeže

Muž podezřelý z loupeže

FOTO: Policie ČR

Jakmile se Lenka obrátila na policii, která povolala kriminalisty, ukázalo se, že rozhodně nešlo o obyčejného lupiče.

„Je to naprosto šílené. Na kamerových záběrech policisté zjistili, že mne sledoval už z obchodu s botami na Arkádách, pak celou cestu do Vršovic, kde jsem nasedla na tramvaj číslo sedm a jela na Anděl. Tam za mnou v centru chodil dál, i když jsem prošla asi deset obchodů. Zase se mnou nasedl do tramvaje a vystoupil pak také na Vršovickém náměstí,“ tlumočí zjištění policie vyděšená žena.

Stál vedle ní a páchl

Sama si pak uvědomila, že ho několikrát zaregistrovala. „Všimla jsem si ho už na zastávce na Pankráci, když jsem vyšla z Arkád. Stál vedle mě a strašlivě smrděl. Jako nemytý člověk. Bylo horko, přesto na sobě měl tlustou péřovou bundu. Ale nijak si mě neprohlížel. Jen stál a měl sklopenou hlavu. V obchodním centru Smíchov jsem ho pak znovu zahlédla, když jsem si prohlížela výlohy. Koukal se také do jedné z výloh,“ vzpomíná si Lenka.

Bota, o kterou měl lupič zájem.

Bota, o kterou měl lupič zájem.

FOTO: Archiv přepadené ženy

Nakonec si boty vybrala a vydala se na cestu domů. Až když vystupovala, všimla si špinavého tmavého muže v péřovce znovu. „Instinktivně jsem si přitáhla kabelku a šla. Říkala jsem si, že tam třeba taky bydlí. Bylo slunné odpoledne, nebylo se čeho bát. A pak přišla rána. Přemýšlím, jestli jsem neměla něco udělat jinak. Ale nebyla jsem vůbec vyzývavě oblečená, měla jsem džíny a černý kabátek. Ty boty byly černé, lesklé, na nízkém podpatku, s otevřenou patou, už starší. V krabici jsem si nesla nové,“ trápí se napadená žena.

Kriminalisté po útočníkovi pátrají

Policisté toto přinejmenším velmi nestandardní napadení vůbec neberou na lehkou váhu. Po pachateli, jehož podobu získali z kamerových záběrů, pátrají kriminalisté a prosí svědky útoku, aby zkontaktovali policii.

„Neznámý pachatel byl tmavé pleti, okolo čtyřiceti let, hubený, s dlouhými tmavými kudrnatými vlasy staženými do culíku. Ženu přepadl po 16. hodině v ulici Sportovní v Praze 10. Uchopil ji do kravaty, odstrčil na zem, sundal jí boty a dal se na útěk. Je podezřelý z trestného činu loupeže bot v hodnotě čtyř tisíc korun. Podle vyšetřovatelů prokazatelně ženu několik hodin před útokem sledoval,“ potvrdil Právu mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že o podobném případu ve sboru nikdo neslyšel.

Retifismus - fetiš na boty

Pachatel, který je zřejmě cizinec a při útoku neřekl ani slovo, by mohl trpět deviací, která se odborně nazývá retifismus, což je podskupina fetišismu, kdy jsou erotickým stimulem ženské boty. Podobně zaměření lidé diskutují i na českých internetových fórech. Někteří pisatelé se svěřují i s tím, že když vidí opravdu hezké boty, jsou schopni člověka i dlouho sledovat. Už jen to je vzrušuje.

„Tento případ má varovné rysy násilí. Zřejmě bylo fetišistické deviantní puzení tak silné, že aktivizovalo agresivní stránku a pachatel se bot musel zmocnit násilím. Běžně fetišisti volí méně násilné formy, například strhávají prádlo ze šnůr nebo ukradnou něco nepozorovaně,“ popsal typické chování fetišisty sexuolog Ondřej Trojan.