Server Lidovky.cz v úterý uvedl, že odvolací soud navíc vrátil do hry možnost propadnutí majetku v hodnotě miliónů korun. Otipka chce proti pravomocnému verdiktu podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Znovu se rozhodlo tak, že se nově uložil trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců," řekla serveru mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Z verdiktu rovněž vyplývá, že obvodní soud má rozhodnout o případném zabavení majetku. "Věc se vrací soudu prvního stupně, aby rozhodl o chybějícím výroku o zabrání věci," uvedla Puci.

Podle obžaloby Otipkovi hrozí propadnutí majetku v hodnotě 600 000 korun. Podnikatel nicméně odhadl, že policie v obchodě zabavila také zboží nejméně za deset miliónů korun.

Spolupracovník dostal podmínku

Před soudem opět stanul i jeho spolupracovník Jakub Smolík, který už od obvodního soudu odešel s roční podmínkou. V jeho případě se trest nezměnil. Obvodní soud pro Prahu 3 dvojici uznal loni v prosinci vinnou kvůli provozování velkoobchodu v Letňanech, kamenného obchodu na Žižkově a on-line obchodu. Na webu podle něj propagovali sortiment vhodný pro pěstování konopí s garancí vysokého obsahu THC.

Soudce Radek Mařík ovšem dodal, že společenská nebezpečnost Otipkova a Smolíkova jednání je nízká, a upozornil na to, že problematika growshopů nebyla z trestněprávního hlediska dlouhodobě řešena. V jiném případě Městský soud v Praze v únoru potvrdil osvobozující verdikt nad manželským párem, který provozoval growshopy v Praze a Jičíně. Tehdy to byl vůbec první pravomocný rozsudek, který majitele growshopu zprostil obžaloby ze šíření toxikomanie.

Policie začala s kontrolami growshopů na celém území Česka v listopadu 2013. Trestní řízení byla zaměřena na šíření toxikomanie.