Quang Thieu Ha, Xuan Quang Ha a Van Vien Nguyen si přede dvěma lety pronajali v Krásném Buku u Krásné Lípy na Děčínsku jeden z místních domků. Během pár týdnů do domu dovezli a nanosili vybavení na výrobu metamfetaminu a začali s jeho výrobou. Podnikatelský plán ale trojlístku zhatila policie, která počátkem dubna 2014 v domě udělala razii.

Jeden z mužů se pokusil utéci, druhý se schovával pod postelí a třetí hledal úkryt za skříní. Nebylo jim to ale nic platné, všechny tři policie zadržela. Při prohlídce domu policisté zajistili čtyři a půl kilogramu pervitinu v roztoku. Pokud by došlo k jeho filtraci, dala by se droga prodat za více než 4,5 miliónu korun. Podle dalších zajištěných surovin ale muži mohli vyrobit více než metrák pervitinu.

Osm let natvrdo a vyhoštění 

Krajský soud v Ústí nad Labem je počátkem letošního roku poslal na osm let do vězení, zároveň byli muži vyhoštěni na neurčito. Dva z obžalovaných se ale soudu neúčastnili a na rozdíl od jejich spolupachatele je soud neposlal do vazby. Původně trojici hrozilo až dvanáctileté vězení.

Obhájci odsouzených se proti tomuto rozsudku odvolali, především proto, že podle nich neměl soud k dispozici dostatek důkazů. To ale v pondělí státní zástupkyně i odvolací senát odmítly.

„Krajský soud si opatřil dostatek důkazů a dospěl ke správným skutkovým zjištěním,“ odůvodnil zamítavé rozhodnutí předseda senátu Lubomír Klimáček. Stejně jako pro ústecký soud byly pro odvolací soud podstatné výpovědi svědků, především pronajímatele domu a sousedky, podle níž se z varny linul silný zápach.