S podobným zařízením se policisté setkali na českých silnicích vůbec poprvé. Autodopravci nyní hrozí ve správním řízení pokuta až půl miliónu korun za manipulaci se záznamovým zařízením.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Policisté šli najisto. „Dostali jsme tip a kamión zastavili u Babylonu. Kolega si všiml v kabině atypického ovladače. Věděl, že zařízení má fungovat za jízdy, tak se s řidičem svezl, aby to vyzkoušel. Vozidlo se rozjelo a kotouč normálně zaznamenával jízdu. V momentě, kdy ale zmáčkl tlačítko na ovladači, tachograf přepnul do jiného režimu,“ řekl šéf domažlických dopravních policistů Dušan Petrůj.

Ovladač zařízení

Ovladač zařízení

FOTO: Policie ČR

Jakmile se ale zařízení aktivovalo, kamión ztratil výkon. „Při normálním ježdění se to asi používat moc nedá. Spíš bych to viděl při popojíždění v kolonách,“ doplnil Petrůj.

Podle něho bylo zařízení namontované někde pod přístrojovou deskou. „Zajistili jsme pouze ovladač. Jako podklad pro správní řízení máme videozáznam, na kterém je funkčnost zařízení zadokumentovaná,“ uzavřel Petrůj.