Nedorost založil poradenskou firmu s ruskými přáteli před sedmi lety. Chlemov má přitom v obchodním rejstříku uvedené bydliště na adrese v domě v Pavlově u Jihlavy, který v té době patřil Šišovi.

"Protože pro toho cizince bylo zapotřebí sehnat nějaký trvalý pobyt, no tak nejjednodušší to bylo prostě u pana Šišy, který byl můj kamarád," řekl Nedorost ČT. Dům nyní patří Šišově sestře, která o dřívějším pobytu cizince neví.

Pokud se Chlemov v domě opravdu nezdržoval a byl v místě hlášen pouze fiktivně, hrozila by tehdejšímu majiteli domu Šišovi sankce, upozornila ČT. "Pokud ubytovatel vydá fiktivní potvrzení, že se u něj cizinec zdržuje a cizinec tam nebydlí, tak jde o správní delikt, který řešíme a může za to dostat blokovou pokutu až 50 000 korun," řekla ČT mluvčí cizinecké policie Klára Krejčí.

Šišu s Kozlem čekají výslechy

Podle poslanců branného a bezpečnostního výboru Sněmovny by Vladimír Šiša kvůli své roli v případu Berka mohl ztratit způsobilost pro výkon své funkce. "Mohly by vzniknout důvody k odejmutí prověrky," řekl televizi předseda výboru Jan Vidím (ODS). Dodal, že ředitel NBÚ Jan Mareš požádal příslušné zpravodajské služby, aby prověřily, jestli Šiša neztratil důvody, pro které prověrku dostal.

Detektivové Šišu spolu s náměstkem vicepremiéra Petra Mareše Františkem Kozlem podezírají z toho, že mohli z titulu svých funkcí ovlivňovat vyšetřování kauzy podezřelých konkurzů soudce Jiřího Berky. Vyslýchat je kvůli tomu budou 26. července.