Sochor byl původně obžalován z pokusu o znásilnění a hrozilo mu až 12 let za mřížemi, ústecký soud však letos v lednu čin překvalifikoval na omezování osobní svobody, vydírání a ohrožování výchovy dítěte a udělil mu úhrnný pětiletý trest.

Trest je podle soudu přiměřený

Mladík se vůči rozsudku odvolal, stejně jako státní zastupitelství. Tomu se nelíbilo, že čin byl překvalifikován. „Bylo zcela nepochybně prokázáno, že se skutek stal. Máme však za to, že skutek měl být posouzen jako delikt směřující k uspokojení pohlavního pudu,” uvedla ve svém odvolání intervenující státní zástupkyně.

Sochorova obhájkyně Kateřina Bártová byla ale opačného názoru. „Můj klient od počátku popírá, že by se trestné činnosti dopustil. Nebylo ani prokázáno, že by se skutek stal,” řekla před soudem Bártová. Zároveň zpochybnila výpovědi několika svědků jako nevěrohodné a připomněla další svědkyni, která prý viděla obžalovaného Sochora celé odpoledne na náměstí, kde pracuje.

Soudní senát v čele se Zdeňkem Sovákem ale obě odvolání zamítl. Podle něj byly důkazy dostatečně prošetřené a hodnotící postup soudu prvního stupně v pořádku. Pětiletý trest tedy Sochorovi potvrdil. „Nejedná se o trest nepřiměřeně nízký, naopak je to trest důrazný a přísný, ne však nepřiměřený,” vysvětlil Sovák.

Holčičku pustil s herbářem domů

K činu došlo v červnu loňského roku v Petrohradě u Podbořan. Opilý Sochor, který podle svých slov vypil ten den asi 14 piv, chytil dívku a zavlekl ji k sobě do pokoje. Tam zatáhl závěsy, pustil na videu pornokazetu, svlékl se do naha a nutil holčičku, aby mu lízala pohlavní úd. Když to holčička odmítla, vyhrožoval jí nožem a jako důkaz, že to myslí vážně, vrhl nůž proti zdi. Dívka se poté rozplakala, tak jí Sochor dal knížku Krakonošův herbář a pustil ji domů s tím, že o celé události nesmí nikomu nic říct. Holčička ale doma vše popsala matce, která zavolala 158 a policie si pro Sochora přijela ještě týž večer.

Mladík u soudu vše popřel. „Je to úplný nesmysl, nikdy jsem takový čin nespáchal,“ řekl při své výpovědi Sochor.

Úterní rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.