Tradiční život neohrožující případy jsou asistence při sundávání prstýnků. Hasiči jsou k podobným zákrokům voláni především do nemocnic, když lidem natečou prsty po úrazu nebo před operací. Letos takto například pomáhali ženě v porodnici.

Lékaři je ale také zavolali, když si nevěděli rady, jak sundat kroužek z penisu. Bližší podrobnosti nechtěla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová vzhledem k povaze případu sdělovat. Uvedla pouze, že kroužek odstranili za pomocí mikrobrusky.

Na pomoc si také posádku požárníků letos v prosinci zavolali policisté z Prahy 10, když nemohli sundat pouta zadržené osobě. Hasiči museli "náramky" přestřihnout.

Paní na WC strávila o hodinu více 

Dalším klasickým technickým zásahem je vyprošťování lidí, kteří se "zabouchnou" v místnosti a nedokážou se dostat ven. Letos tak na toaletě podle Adamcové nedobrovolně strávila jedna žena asi o hodinu déle, než zamýšlela. "Jsme schopni přijet brzy, v Praze do pěti až osmi minut, ale až poté, co se to dozvíme," podotkla mluvčí s tím, že paní neměla u sebe mobilní telefon a musela tak počkat, až na toaletu přijde někdo další.

Dalším kuriózním zásahem byla pomoc malému chlapci, který si doma zkoušel nové kolo. Noha se mu přitom nešťastně dostala mezi rám a šlapku. Hasiči také letos pouštěli holuba, který byl uvězněn ve vitríně jednoho z pražských muzeí nebo vyjížděli k roji včel. "Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o včely z úlů v zahradě," uvedla zasahující jednotka. Nijak proti nim proto nezasáhla.

Nehodu, kdy unikala voda z prasklé hadice, hasiči vyřešili uzavřením přívodu vody k pračce a následky srážky vlaku s nákupním vozíkem tím, že vozík odstranili. V září pak odvezli z jednoho domu k likvidaci rozbitý teploměr.

Zachránili i muže z Rokytky

Hasiči ale neřešili pouze kuriózní případy. Několikrát se vyznamenali i při záchraně životů. Například letos při povodních zachránili za dramatických okolností muže, který spadl do rozvodněné Rokytky.

Dva hasičští potápěči, Ondřej Línek a Martin Pilát, byli na začátku června v noci posláni, aby zkontrolovali stav otevřených protipovodňových vrat. V kuželu světla baterky uviděli muže, který se z posledních sil držel vrat. "Normálně je v tom místě voda po kolena, ale nyní byla po ramena a byl silný proud," poznamenala Adamcová.

"Několikrát to vypadalo, že se muž pustí, ale Línek ho vždy řevem probral a donutil ho držet se tak dlouho, než se Pilát převlékl do potápěčského obleku a vlezl do nebezpečné říčky," dodala. Tonoucího se jim nakonec za pomocí provazu podařilo vytáhnout na břeh a předat zdravotníkům. "Kdyby se pustil vrat, neměl by šanci. Záhy by ho strhl proud Vltavy, a to by byl konec," zdůraznila mluvčí.