K tragédii na Autogames Rally Show Uherský Brod došlo nedaleko obce Lopeník kolem 14. hodiny. Na místě zasahují zdravotníci, policisté i hasiči. Nejmladší oběť nehody byla ročník 2005, dvě dívky - dvojčata - se narodily v roce 1994, nejstarší v roce 1992, řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Dvě ženy zůstaly zaklíněné pod vozem.

Záchranáři na místě nehody

Záchranáři na místě nehody

FOTO: Novinky

Podle policie byli při nehodě zraněni ještě tři lidé, mimo jiné jednadvacetiletý muž a dvaapadesátiletá žena. Nikdo není v ohrožení života. Posádka vozu vyvázla bez zranění. Dva zranění byli převezeni do nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti.

Na místě neštěstí jsou záchranné složky a posttraumatické týmy, které pomáhají pozůstalým a zraněným.

Na místě neštěstí jsou záchranné složky a posttraumatické týmy, které pomáhají pozůstalým a zraněným.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Neštěstí se stalo v první ze šesti rychlostních zkoušek ve vesnici. Posádka vozu se startovním číslem 27 Mitsubishi Lancer Michael Bartončík a Josef Bartončík vyjela na horizontu z trati. Narazila do diváků a dva zabila. Po zhruba 50 metrech narazil vůz do stromu, odkud se odrazil do diváků a zabil další dva, když se zastavil o plot. Podle mluvčího rallye Romana Ordelta se nehoda vyšetřuje.

K tragédii došlo u obce Lopeník

K tragédii došlo u obce Lopeník

FOTO: Mapy.cz

Podle starosty Lopeníku Antonína Dulínka se nehoda stala na silnici mezi obcí Březová a Lopeníkem na okraji druhé jmenované vesnice: "Je tam horizont. Těžko říct, zda měl automobil technickou závadu, nebo tam bylo něco jiného." Mezi oběťmi jsou podle Dulínka obyvatelé Lopeníku: "Je to neštěstí, nemělo se to stát."

Policie zjišťuje, zda bylo dobře zabezpečeno, aby se diváci nedostali tam, kam neměli.

Při závodu vylétl vůz na horizontu ze silnice a narazil do diváků.

Při závodu vylétl vůz na horizontu ze silnice a narazil do diváků.

FOTO: Zdeněk Němec, ČTK

Svaz svolal mimořádné zasedání 

Svaz rallye už kvůli sobotní tragické události svolal na příští týden mimořádné zasedání. "Budou se na něm řešit pravidla bezpečnosti na takzvaných volných podnicích, které nejsou součástí Mezinárodního mistrovství ČR. Mezi ně patří i dnešní závod," řekl mediální poradce Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky (FAS AČR) Josef Pátl.

Autoklub má zatím podle něj o nehodě jen málo informací. "Dostáváme je zprostředkovaně a jsou velice kusé. Na nějaké závěry je brzo. Jde o velmi politování hodnou událost," dodal Pátl.

FOTO: Novinky

RallyShow Uherský Brod se letos jela počtvrté, je to volný podnik v kalendáři Federace automobilového sportu ČR. Na startu jednodenní soutěže se sešla silná konkurence, přihlášeno bylo na 70 posádek ze tří zemí v čele s elitními jezdci Romanem Krestou, Romanem Odložilíkem, Pavlem Valouškem, Antonínem Tlusťákem či Polákem Gregorzem Grzybem.

V době, kdy už byla v plném proudu druhá rychlostní zkouška, byla soutěž ukončena.

Policie na místě nehody

Policie na místě nehody

FOTO: Novinky

Od roku 2002 zemřelo v Česku při automobilových závodech nejméně 14 diváků. Následky sobotní havárie jsou zřejmě nejtragičtější. Při Valašské rallye v roce 2009 zahynuli tři lidé, dva třináctiletí chlapci a otec jednoho z nich. V září zemřel jeden z diváků při zlínské Barum rallye. Závod byl předčasně ukončen. [celá zpráva]