Metanol, který se objevil v alkoholických nápojích v Česku, mohl být získán ze směsí do ostřikovačů z Polska, uvedly ve svém pondělním vydání Lidové noviny (LN).

"Jednou z variant je i toto," řekl deníku Václav Kučera, šéf speciálního policejního týmu Metyl. Další podrobnosti ale nechtěl uvést, aby neohrozil průběh vyšetřování. "Je to jedna z verzí. Ale dokud není jediná, tak se pokračuje ve vyšetřování," sdělil LN náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

V roce 2010 povolila Evropská unie, aby byl při výrobě nemrznoucích směsí používán místo etanolu podstatně levnější, ale zdraví nebezpečný metanol. Od té doby v Polsku zemřely podle deníku po požití alkoholu vyrobeného ze směsí do ostřikovačů desítky lidí. Jen loni zaznamenaly tamní úřady 77 případů otrav, z nichž 22 skončilo úmrtím, píší LN.

Polsko nařčení odmítá

Mluvčí polského policejního prezidenta Mariusz Sokolowski informaci popřel. "Já ty informace považuji za fámu," řekl polské agentuře PAP. "Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zdroj toho alkoholu byl v Polsku," dodal.

Mluvčí však připomněl, že kvůli těsnému sousedství Poslska s Českem existuje pravděpodobnost, že se část jedovatého alkoholu dostala i do Polska.