Při požáru nebyl nikdo zraněn. Poškozeno je asi 200 hektarů smíšeného lesa v majetku státního podniku Lesy ČR. Způsobené škody vyčíslí až v nadcházejících dnech. Příčina požáru není známa.

Statisticky je požár podle hasičů svým rozsahem největší za posledních 15 let, desetinásobně překračuje nejrozlehlejší požáry z let 1998 a 2003.

Zásah je mimořádně složitý. Hasiči řeší problémy s nedostatkem vody. V akci je okolo 50 jednotek z celé jižní Moravy. Porost kropí i speciální vrtulník z vaku. Druhý vrtulník používají hasiči k monitoringu oblasti.

Hasiči likvidují lesní požár u Bzence

Hasiči likvidují lesní požár u Bzence

FOTO: Milan Vojtek, Právo

"Problémem jsou doutnající místa, která se znovu rozhořívají. V této situaci ani nelze odhadnout, kdy by zásah mohl skončit. Doufejme, že je to otázka nejbližších hodin," řekl ČTK bzenecký starosta Pavel Čejka (KDU-ČSL), který ráno vyrazil za hasiči do terénu. Ujistili jej, že oheň by se neměl dostat k obydleným oblastem.

Za šířením plamenů stojí silný vítr

Hasiči zprávu o ohni dostali krátce před čtvrteční 16:00 a na místě zjistili, že v suchém lese vítr požár obrovským tempem rozšiřuje. Navíc poryvy větru měnily směr a na úzkých písčitých lesních cestách se obtížně manipulovalo s technikou.

Operační středisko hasičů postupně vyhlásilo druhý, třetí a nakonec i zvláštní stupeň požárního poplachu a povolávalo další jednotky.

Sucho a nárazový vítr napomáhaly šíření plamenů.

Sucho a nárazový vítr napomáhaly šíření plamenů.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Hasiči se ve čtvrtek snažili zabránit plamenům v přístupu k rekreačnímu objektu v lese. Asi desítku obyvatel areálu ale stejně pro jistotu evakuovali.