Na zločineckou dráhu se dosud netrestaná důchodkyně ze středočeského Berounska vydala letos na začátku srpna, kdy přijela do domu s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou na Vysočině navštívit svoji příbuznou.

U té přespala a ráno před odjezdem potkala na téže adrese bývalou kolegyni z práce, k níž se stavila na krátkou návštěvu. Setkání se 80leté paní stalo osudným. Mezi oběma ženami totiž zakrátko vzplál spor, který návštěvnice ukončila těžkou skleněnou vázou. Tu si pak odvezla s sebou.

Na druhou ženu si přinesla kovovou tyč

„Největší problém způsobil hned zpočátku omyl přivolaného lékaře. Ten totiž po zběžném ohledání konstatoval, že mrtvá paní si přivodila zranění na hlavě nejspíš sama, v důsledku tíhy vlastního těla při pádu a nárazu do okolních předmětů. Díky proto patří havlíčkobrodským policistům, kteří nic nenechali náhodě, místo činu zapečetili a nařídili soudní pitvu,“ uvedl šéf kriminálky Pavel Kubiš.

Vyšetřovatele však přivedly na místo až výsledky soudní pitvy a dvoudenní zpoždění výrazně zkomplikovalo cestu k pachateli.

Agresivní důchodkyně však vyšla kriminalistům vstříc sama. Na konci října se totiž obdobně pohádala se známou v berounském pečovatelském domě, na kterou si přinesla kovovou tyč.

Při hádce mezi čtyřmi stěnami útočnice své 77leté oponentce podrazila nohy a do ležící ženy začala tlouct. Tentokrát se ale oběť nedala: její křik přivolal sousedky a případ začala vyšetřovat středočeská policie. Nitky kauzy z Ledče a Berouna spletla dohromady vzájemná spolupráce kriminalistů.

Hrozí jí 20 let za mřížemi

„Pachatelka je ve vazbě, k oběma činům se přiznala částečně. Na Ledeč si prý nepamatuje,“ uvedl vyšetřovatel Michal Laška. Obviněná by mohla strávit až 20 let za mřížemi.

Lékaři, který v Ledči nesprávně vyhodnotil situaci, ale podle Lašky nic nehrozí. „Dá se těžko říct, že něco zanedbal. Prvotní sdělení přivolaného lékaře je pro kriminalisty důležité, ale nikoli zavazující,“ vysvětlil.