Jednomu koukala hlavička z nákupního košíku na kolečkách, kde byl schovaný mezi lampičkami. Na druhého žena málem šlápla. Jednalo se o půldruhého metru dlouhého hroznýše královského a užovku stromovou.

Oba plazi skončili v záchranné stanici živočichů, neboť jak se ukázalo, na koleji je nechal jeden z arabských studentů, který už školu ukončil a nadobro odcestoval do své vlasti.

„Zvířata neměla vodu, potravu ani světlo. Navíc v místnosti byl chlad,“ řekl Právu plzeňský ekolog Karel Makoň, který ve spolupráci s teraristou Bohuslavem Ježdíkem cizokrajné hady zajistil.

Terarista Bohuslav Ježdík oba hady zajistil a převezl do záchranné stanice živočichů.

Terarista Bohuslav Ježdík oba hady zajistil a převezl do záchranné stanice živočichů.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Zvíře nelze beztrestně odložit

„Bereme to jako věc nalezenou a opuštěnou. Zvířata budou zaevidována úřadem příslušného městského obvodu do kolonky ztráty a nálezy, a pokud se přihlásí jejich majitel, hrozí mu pokuta za opuštění živé věci a další sankce za porušení veterinárních předpisů,“ dodal Makoň.

Upozornil na to, že málo lidí si uvědomuje, že pokud si pořídí nějaké zvíře, nemůže ho pak beztrestně někde odložit.

Hroznýš královský je velice žravým škrtičem. Kořist po zardoušení polyká od hlavy a vcelku. Pak ji celou řadu dní tráví. Díky speciálně uzpůsobeným čelistem dokáže široce roztáhnout tlamu a může najednou pozřít i celou kapybaru.

Užovka stromová je naopak štíhlý, mírný had, který kouše spíše sporadicky. Při ohrožení se staví do výhružné pozice a dělá falešné výpady proti útočníkovi. Obtočená kolem Aeskulapovy hole je známým znakem a symbolem lékařů a farmaceutů.