Jak se nakonec ukázalo, pachatelem je pětatřicetiletý místní muž, kterému někdo ukradl kolo. Ze vzteku a msty zapálil stánek s novinami. Oheň přeskočil i na výrobnu dekorací a svíček. Vzhledem k množství uskladněného hořlavého materiálu se plameny rychle rozšířily a zlikvidovaly několik budov.

Celkem 14 jednotek hasičů zasahovalo při požáru výrobny svíček a svátečních dekorací ze soboty na neděli 22. května v Hrušovanech u Brna. Plameny dosahovaly výšky až 20 metrů a kvůli rozsahu ohně hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Následné vyšetřování s podezřením, že šlo o úmyslně založený požár, se ukázalo jako správné. I když případ je jen těžko pochopitelný. Místní nezaměstnaný, v minulosti již opakovaně stíhaný muž, který odmítá s policií spolupracovat, se opil v hospodě, a když zjistil, že mu před ní někdo ukradlo kolo, několikrát obešel vzteky bez sebe střed obce. Kolo nenašel.

A tak se zřejmě bez logického uvažování mstil. Podle svědků zapálil blízký stánek s novinami. Podle expertíz ohni pomohl i benzín. Není jasné, zda byl ve stánku, nebo jej použil sám žhář. Jisté však je, že muže, který je nyní ve vazbě, čeká za obecné ohrožení trest od osmi do 15 let vězení.