Právu informaci bez bližších podrobností potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. „Dokud nebude rozhodnutí doručeno všem účastníkům, nemůžeme sdělovat žádné podrobnosti,“ prohlásil Knötig s tím, že proti verdiktu už není možný další opravný prostředek. Nemocnici tak zbývá pouze teoretická možnost podat ústavní stížnost.

Třebíčská nemocnice svůj omyl poté, co na záměnu přišel jeden z otců vyměněných děvčátek pomocí testů DNA, přiznala a jako kompenzaci nabídla oběma rodinám 600 tisíc korun. Rodiče ale nemocnici zažalovali celkem o 12 miliónů korun, soudy nakonec přiřkly 1,1 miliónu korun rodině, která na záměnu přišla, a 2,1miliónu rodině druhé.

I když nemocnice přijala po odhalení záměny systémová opatření, aby se nic podobného už neopakovalo, a potrestala několik pracovníků, podle soudů se snažila svou vinu bagatelizovat, když chtěla odpovědnost částečně svalit na některou z rodin, popřípadě lékaře, kteří měli děvčátka v péči po propuštění z porodnice.

Na záměnu přišel jeden z otců tak, že si nechal udělat test DNA, neboť podezíral družku z nevěry. Děvče totiž svému „otci“ nebylo vůbec podobné. Soudy zdůraznily, že chybou nemocnice byli rodiče připraveni o první měsíce života se svým vlastním dítětem a jen těžce budou navazovat plnohodnotné vztahy se svým skutečným potomkem.