Trpišovský není spokojen se stavem, v jakém mu policie po třech měsících koncem března vrátila jeho už proslulý bíločerný Mercedes ML 63 AMG se čtyřmi dvojkami na registrační značce. Za zrezivělé brzdy a další součástky plus vybitou gelovou autobaterii žádá od policie finanční náhradu.

„Jde o necelých padesát tisíc korun. Nechali to v nevětrané garáži, takže některé díly zrezly, navíc nechali vybít baterii, která se prostě vybít nesmí. S vozem tak zacházeli v rozporu s pokyny výrobce,“ zdůvodnil pro Právo nárok svého klienta advokát Michal Pacovský.

Video

Pirát s číslem 2222 ohrožoval řidiče už před 13 lety, zachránila ho amnestie. Zdroj: TV Prima.

Proti muži, kterého média už několik měsíců označují za agresora, piráta silnic nebo šílence z D 1, policie stále nic nemá. I přesto, že jej loni 29. prosince obvinila z pokusu o úmyslné ublížení na zdraví, za které hrozí až 12 let vězení, a žádala jeho umístění do vazby.

Trpišovský tehdy na dálnici D 1 podle policie ohrožoval postupně dvě pomalejší vozidla tím, že před nimi po předjetí prudce zabrzdil. Řidič druhého auta svůj vůz neubrzdil a do Trpišovského zezadu narazil.

„I kdyby něco spáchal, tak má právo na rychlý a spravedlivý proces,“ uvedl Pacovský. „V obecné rovině máme všichni zákonná práva, když ale dojde na lámání chleba, tak jsme si sice všichni rovni, ale policie si je rovnější,“ komentoval fakt, že prodloužení zákonné lhůty prověřování na déle než tři měsíce je možné jen v mimořádných případech, a ne tam, kde jde jen o „pomačkané plechy“.

Posudek už policie má

Původní stíhání středočeská státní zástupkyně Miloslava Zagarová zastavila už na přelomu roku a od té doby je případ stále ve stadiu prověřování.

Jak Právu potvrdila benešovská státní zástupkyně Simona Konopiská, která po Zagarové dozorování případu převzala, v případě Trpišovského byla lhůta prodloužena kvůli čekání na znalecký posudek. Znalec, který zkoumal Trpišovského mercedes, si vyžádal informace od výrobce z Německa a než dorazily, musela být lhůta na vypracování posudku prodloužena nejprve do poloviny dubna, poté do konce měsíce.

V pondělí už měla policie posudek k dispozici, zda bude Trpišovského napodruhé stíhat nebo případ odloží, však stále neví. „To vám nemůžu říct. My se musíme s materiálem seznámit a potom budeme rozhodovat. Závěry jsou obsáhlé,“ řekl Právu vyšetřovatel středočeské kriminálky Jaroslav Čurda. Případ je podle něj natolik složitý, že půlroční lhůta na jeho prověření je přiměřená.