"Získali jsme dokumenty, které opodstatňují důvodné obavy z toho, že pan doktor Vít, případně i další osoby, spáchali trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Jde o poptávkové řízení na strategické poradenství pro ministerstvo zdravotnictví," řekl Vladan Brož z Transparency International.

Organizace podle Brože zjistila, že se poptávkové řízení zřejmě vůbec nekonalo. "Proto jsme už v únoru oslovili pana ministra (Leoše) Hegera a žádali vysvětlení. Nicméně pan ministr na náš dopis nereagoval," uvedl Vladan Brož. Organizace se proto obrátila na policii. "Trestní oznámení máme a případem se budeme zabývat," řekla pracovnice Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2.

Podle dokumentů, které má server k dispozici, si hlavní hygienik najal externího poradce Otakara Vychodila. Spolupráce trvala od roku 2003 a poradce si za konzultace, často jen po telefonu, vydělal do roku 2009 celkem asi 2,5 milionu korun. Na stejnou práci má přitom hlavní hygienik na ministerstvu zvláštní odbor. V době, kdy smlouva s Vychodilem vznikla, navíc vedla zmíněný odbor Vychodilova manželka Karla Říhová.

Hlavní hygienik Michael Vít ale na spolupráci nic zlého nevidí. "Stejně jako je to běžné u soukromých subjektů, i jednotlivé úřady ve státní správě využívají v oblasti poradenství externích subjektů," vzkázal po mluvčím ministerstva zdravotnictví. Vychodil na žádosti o vyjádření nereagoval. Zatím se nevyjádřilo ani ministerstvo, informuje server.