Osmatřicetiletého člena gangu internetových podvodníků zadrželi v sobotu na Klatovsku místní kriminalisté, přičemž tip na jeho pobyt dostali od čtenáře Práva, který reagoval na pátrací relaci policie. Krajský soud v Plzni Töppera v pondělí poslal do předběžné vazby, a to do doby, než bude rozhodnuto o jeho případném vydání do Německa, které o něj požádalo cestou eurozatykače.

„Soud rozhodl o vazbě z obavy, že by se cizinec mohl na svobodě dál skrývat,“ uvedla mluvčí soudu Alexandra Vaňková.

Žádost o pomoc při pátrání po Töpperovi zveřejnila česká policie minulý týden ve středu s tím, že se zřejmě zdržuje na našem území. Poté se anonymně ozval svědek, který detektivům upřesnil jeho pobyt.

„Zadržení proběhlo bez komplikací. Cizinec se ukrýval v jednom z objektů, kde jsme provedli i zásah. Využili jsme momentu překvapení, takže muž nestihl nijak vzdorovat,“ řekl policista obeznámený s případem.

Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké se Töpper v minulosti podílel v rámci organizované mezinárodní skupiny na podvodných převodech peněz na internetu a na machinacích s platebními kartami se škodou v řádu několika miliónů eur. Za to prý v minulosti dostal trest přes čtyři roky vězení, ale před nástupem za mříže zmizel.