Až letos se o dům začala starat stavební firma. Podle některých prodejců v Soukenické ulici se v domě hodně vrtalo, což podle místních obyvatel také mohlo přispět k jeho zřícení.

Video

V domě v Soukenické ulici se před jeho zřícením nadměrně vrtalo. Zdroj: TV Stream.cz

Městský statik Petr Macháň v pondělí předal dokumentaci, kde se říká, že zřejmě za zřícení tří pater může podkopání nosné zdi. Macháň podle ČT doporučil dům zbourat.

"Já tu nemám rozhodovací pravomoc," řekl Macháň na stavebním úřadu. "Doporučím ale, aby byla dvorní část budovy stržena," doplnil a dodal, že komise prozkoumala dokumentaci stavby.

 

Pracovníci pohřební služby vynášejí tělo jednoho ze čtyř zavalených dělníků.

Pracovníci pohřební služby vynášejí tělo jednoho ze čtyř zavalených dělníků.

FOTO: Stanislav Zbyněk, ČTK

Všichni čtyři dělníci, které v pátek zasypaly sutiny, zahynuli. Hasiči jejich těla postupně nalezli v noci na neděli . Totožnost dělníků odhalí teprve identifikace provedená v Ústavu soudního lékařství.

Video

Hasiči našli mrtvé dělníky (TV Prima)

Policejní mluvčí Iva Knolová sdělila, že policie případ šetří jako ublížení na zdraví. Zřícení domu je zřejmě nejtragičtějším stavebním neštěstím v Praze od roku 1965. [celá zpráva]

Spekuluje se o tom, že dvě oběti pocházely z Ukrajiny a dvě z Bulharska. Knolová se k těmto informacím nechtěla vyjádřit, dokud experti nedokončí identifikaci. Ukrajinská ambasáda nicméně potvrdila, že jeden z mrtvých je skutečně Ukrajinec, totožnost dalších tří osob prý zatím není jistá.

Bulharská ambasáda připustila, že určité informace od policistů už také má, nechce je však zveřejnit předtím, než tak učiní policie. Policie pokračuje ve výsleších lidí zodpovědných za stavbu.