Krajský soud Matějku již v červnu 2007 poslal na deset let za mříže za ublížení na zdraví s následkem smrti, za což mu hrozilo deset až 15 let vězení či výjimečný trest. Rozsudek potvrdil i vrchní soud. Loni v lednu ale Nejvyšší soud ČR po dovolání obžalovaného věc vrátil krajskému soudu v Ostravě. Ten v únoru trestný čin překvalifikoval na mírnější ublížení na zdraví se sazbou dva až osm let a uložil Matějkovi čtyřletý trest.

Proti rozhodnutí se odvolal státní zástupce i obžalovaný. Žalobce požadoval přísnější trest. Poukázal na to, že Matějka v minulosti nevedl řádný život, když páchal přestupky a byl i soudně trestán.

Obžalovaný upozornil, že konflikt vyvolal poškozený. Podle něho měl mladší muž fyzickou převahu a ovládal bojová umění. Matějka proto tvrdil, že se důvodně domníval, že je ohrožen na životě. Nůž prý použil v rámci nutné obrany. Bodnutí podle něj bylo "nechtěné", proto žádal o zproštění obžaloby.

 

Novinky.cz se omlouvají rodině a známým pedagoga Jaroslava Matějky, jehož fotografii připojily omylem k první publikaci článku. Muž nemá s případem nic společného.