Okolnosti nálezu nasvědčují tomu, že medvěd byl upytlačen jinde, než byly nalezeny zbytky jeho těla. Medvěd byl stažen z kůže, z tlap byly vytrhány drápy a byla odebrána lebka.

Zločince tedy nejspíše zajímaly trofejové části těla. Většinu masa si zřejmě pytlák nechal pro konzumaci a co se mu nehodilo, vyhodil přes most do koryta Ostravice.

"Tento případ nezákonného usmrcení medvěda jasně ukazuje, proč jsou medvědi v oblasti Beskyd stále tak vzácní. I v předešlých letech Správa CHKO Beskydy evidovala výskyt medvědů na různých horských lokalitách, ze kterých pak náhle zmizeli," uvedla Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

"Informace o upytlačených medvědech se vynořily obvykle se zpožděním a informátoři se báli prozradit jméno pytláka. Je smutné, že v praxi o osudu chráněných šelem nerozhoduje stát, ale primitivové s puškou,“dodala Bartošová.

Za dopadení pytláka stotisícová odměna

Kvůli úternímu nálezů ostatků medvěda vypsalo Hnutí Duha odměnu ve výši 100 tisíc korun za informace, které povedou k dopadení pytláků velkých šelem.

“Pytláctví je to nejsmutnější, co může medvědy v našich horách potkat. Je to projev kruté bezohlednosti a zásadní nepochopení ekologických vazeb v přírodě. Doufáme, že díky vypsané odměně se podaří zjistit také další informace o tomto případu. I tak bude dopadení pytláků velmi obtížné,“ řekl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je medvěd hnědý chráněným druhem a je klasifikován jako kriticky ohrožený. Chráněn je také podle evropské legislativy.

Nezákonné usmrcení medvěda hnědého je podle trestního zákona zároveň trestným činem pytláctví. Správa CHKO Beskydy proto podala na okresním státním zastupitelství ve Frýdku-Místku trestní oznámení na neznámého pachatele.