„Rozhodli jsme 25. června upustit od výkonu trestu odnětí svobody ze zvláštních zdravotních důvodů, které byly prokázány opakovanými znaleckými posudky renomovaných znalců. Pan Syrovátka poslal nejen fotodokumentaci, ale i videozáznam, který dokladuje jeho zdravotní stav,“ řekl v pondělí Právu Novák.

„Na jeho těle jsou patrné jizvy po operacích, o kterých znalci hovoří. Není tedy pochyb o tom, že trpí závažným onemocněním a že nemůže trest vykonat,“ vysvětlil soudce.

Syrovátka se kvůli svému zdravotnímu stavu neúčastnil už vynášení verdiktu v červnu 2006. Tehdy byl hospitalizován v Itálii, odkud soud pravidelně informoval. Krátce po verdiktu poslal první žádost o odklad výkonu trestu.

Letos na jaře Novák obdržel od Syrovátky podrobnou dokumentaci o jeho stavu a následně jeho trest definitivně odložil.

Syrovátka se letos objevil v České republice, aby si zařídil potřebné náležitosti na odjezd do USA. Soud mu nyní vrátil pas, který zadržel již před třemi lety. Své rozhodnutí by soudce změnil pouze v případě, že by se Syrovátka úplně uzdravil.

Ze čtyřčlenné skupiny podnikatelů, které odsoudil Novákův senát, tak nyní sedí ve vězení pouze Miroslav Provod. Syrovátka je nemocný a zbylá dvojice, Pitr a Vratislav Romanovský, utekla z ČR.

Odchází z firem

Syrovátka zřejmě kvůli svému chatrnému zdraví odešel v minulých měsících i z firem, ve kterých figuroval jako majitel, jednatel či člen představenstva nebo dozorčí rady. Podle výpisu z obchodního rejstříku už není například v představenstvu firmy Golf Resort Karlštejn, kde byl ještě na jaře prezidentem.

Funkce předsedy představenstva této společnosti se vzdal po šesti letech již předloni v červenci. Golfový klub navíc změnil opakovaně majitele. Ještě do konce dubna jej vlastnila firma Marila Invest, které až do loňského října Syrovátka šéfoval.

Poté klub ale převzala společnost Lusaka z ostrova Svatý Vincenc a Grenadiny, která jej před měsícem prodala další firmě z Karibiku, Fireworks Limited z ostrova Anguilla. Obě tyto společnosti jsou přitom podle Aktuálně.cz úzce spojovány s Pitrem, přičemž přes Lusaku údajně Pitr ovládá své další firmy v Česku.

S Pitrem však Syrovátka podle výpisu z rejstříku stále ještě nejméně dvě firmy ovládá. První z nich, Balírny Praha, je už ovšem v likvidaci, ta druhá, Koffee Praha, stále ještě funguje.

Syrovátku vystřídal Žákovec

Jak se zdá, Pitr už má za Syrovátku v několika firmách adekvátní náhradu. Bývalý detektiv z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Žákovec, který Pitra v minulosti vyšetřoval, od konce dubna šéfuje představenstvu společnosti Brantley, což je jen nový název pro bývalou Syrovátkovu firmu Marila Invest.

Společně s ním je v představenstvu také Pavel Šrytr, rovněž bývalý policista, zároveň někdejší Pitrův osobní bodyguard a muž odsouzený k podmínce za pokus o korupci poslance ČSSD Pavla Ploce.

Žákovec se na nějaký čas objevil i v představenstvu firmy Golf Resort Karlštejn. Jako jeho člen tam figuroval od letošního dubna do července, kdy bylo jeho jméno vymazáno. Podle výpisu z rejstříku nyní šéfuje několika firmám údajně úzce spojeným s Pitrem. Jde třeba o společnost Palmer & Johnson Reality či firmu Justice & More, které obě spoluvlastní karibská Lusaka a druhou z nich ještě donedávna i Marila Invest.

Jako jednatel Žákovec působí od dubna i v likérce Gold Cock v pražském Radotíně, která má mimochodem sídlo na stejné adrese, na jaké kdysi pobýval Golf Resort Karlštejn.