Na zoufalý dětský pláč, vycházející podezřele často z bytu v přízemí sedmi poschoďového paneláku, upozornili loni v listopadu sousedé.

„Děti skoro vůbec nevycházely ven, na chodbu byl slyšet jenom jejich brekot a křik,“ řekla Právu Kamila Beranová, žijící v bytě naproti.

Výchovou hochů se začal zabývat sociální odbor bílinské radnice. První kontrola dopadla pro rodiče ještě relativně dobře, lednový reparát už ale přinesl děsivý výsledek. Sociální pracovnice našly chlapce v malé místnosti v doslova zbídačeném stavu mezi zvratky a výkaly. Okamžitě přivolaly policii.

Odborníci odvezli děti k ošetření do nemocnice a posléze je umístili v kojeneckém ústavu v Teplicích. Podle pracovnic zařízení neměli hoši základní hygienické návyky, místo slov vydávali skřeky, ostatní děti kousali do rukou. Na těle měli modřiny a boule, byť rodiče trvají na tom, že je nikdy neuhodili.

„Nevím jestli je mlátili, ale i tak byli ti chlapci na první pohled zubožení, prostě chudáci. V ústavu jim bude určitě mnohem lépe,“ poznamenala sousedka z panelového domu Jana Drbalová. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, počkejte si na soud,“ odkázal včera reportéra Práva na blížící se proces obžalovaný L. D.

Do křížku se zákonem se dostala už několikrát, dvakrát skončil za mřížemi. Za pohlavní zneužívání a znásilnění si odseděl dohromady 11 let. „V kriminále si prý udělal nějakou školu, tak je často chytrej jak rádio,“ rozpovídal se chlapík, který recidivistu zná a zlomyslně dodal, že vězeňské vzdělání mu stejně není moc platné.

Manželé čekají další dítě

„Nemaká, bere podporu a přivydělává si sběrem šrotu. Jednou se vytahoval, že má za to tak tři stovky denně.“ Kromě dvou údajně týraných chlapců vychovávali manželé ještě dvouletého syna, ten také skončil v ústavu.

Čtvrtý potomek je nyní na cestě. „Další dítě si dobře „naplánovali“, aby obměkčili soudce,“ poznamenal muž. V případě teplické soudce Miroslava Čapka se ale nějaká shovívavost nedá očekávat. Přestože byli původně obviněni z ohrožování mravní výchovy mládeže a shodně tvrdí, že své syny nijak neomezovali, soud zřejmě přehodnotí jejich počínání na trestný čin týrání svěřené osoby, za což by jim hrozilo až osmileté vězení.

„Hlavní líčení je nařízeno na 30. července, do té doby nemohu případ komentovat,“ řekl soudce Právu.